Mahkeme Tarafından Ölüm Cezasına Çarptırılan Vatandaşımız

Riyad Büyükelçiliği 01.05.2008

Bugünkü (1 Mayıs) Türk basınında, Suudi Arabistan Bidayet Mahkemesi tarafından ölüm cezasına çarptırılan vatandaşımızın cezasının onaylandığı yolunda bazı haberler yayınlanmıştır. Basınımıza bu haberin gerçeği yansıtmadığı bildirilmiş ve konuyla ilgili gelişmelerden bilgi verilmiştir.

Bu mesajımızla, Suudi Arabistan’da yaşayan siz vatandaşlarımızı da konuyla ilgili gelişmeler hakkında kısaca bilgilendirmeyi arzu ediyoruz.
Sabri Boğday hakkında bu ay başında verilen karar, ilgili mahkemenin tüm üyeleri tarafından imzalanmadığı için düne kadar vatandaşımıza bu yönde bir tebligat yapılmamış, dolayısıyla bu karara itiraz süreci başlamamıştı. 30 Nisan 2008 tarihinde imzalar tamamlanmış, Karar metni resmen açıklanmış ve Mahkemenin kararı vatandaşımıza tebliğ edilmiştir. Böylece bir aylık Temyiz süreci de başlamıştır.
Kararın açıklanmasından sonra karar metni tarafımızdan hukukçulara inceletilmekte ve bundan sonra izlenecek yöntem belirlenmektedir. Hazırlanacak Temyiz Dosyası da en kısa sürede ilgili Mahkemeye sunulacaktır.
Suudi Arabistan’da yerel mahkemeler tarafından verilen tüm cezalar bir üst Mahkemede temyiz edilebilmekte, ayrıca Temyiz Mahkemelerinin kararları da onay için Riyad Yüksek Mahkemesi’ne iletilmekte, nihai kararların da Kral tarafından onaylanması gerekmektedir.
Halen cezaevinde bulunan vatandaşımız sık aralıklarla Cidde Başkonsolosluğumuz görevlileri tarafından ziyaret edilmekte, ayrıca hukuki olarak yapılması gereken tüm girişimler de yapılmaktadır.
Daha önceki bilgilendirme mesajımızda da belirtildiği üzere, konu Dışişleri Bakanlığımız ve bizzat Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da yakından izlenmekte ve en üst düzeyde girişimlerimiz sürmektedir.
Suudi Arabistan’da yaşayan vatandaşlarımızın bilgisine sunulur.

Pazar - Perşembe

09:00 - 17:00

Konsolosluk Şubemiz Pazar-Perşembe günleri 09:00-14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
1.1.2020 Yeni yıl tatili
24.5.2020 26.5.2020 Ramazan Bayramı
31.7.2020 3.8.2020 Kurban Bayramı
23.9.2020 Suudi Arabistan Milli Günü
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı