Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşlarımızın Gümrüklerde Oy Kullanması

Riyad Büyükelçiliği 23.06.2007
Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılacak olan 23. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde gümrük kapılarında oy kullanabilmelerine yönelik düzenlemelere ilişkin Yüksek Seçim Kurulu'ndan alınan bilgiler bilginiz için aşağıda sunulmuştur.
En iyi dileklerimizle,
T.C. Riyad Büyükelçiligi
“Çifte uyruklular dahil olmak üzere yurtdışındaki tüm vatandaşlarımızın oy kullanabilmek için gümrük kapılarında açılacak sandıklarda TC pasaportlarını ibraz etmeleri, yurtdışında en az 6 aydan fazla ikamet ediyor olmaları ve Türkiye'de seçmen kütüklerine kayıtlı bulunmuyor olmaları gerekmektedir.
Vatandaşlarımız, Atatürk Hava Limanı, Kapıkule Karayolu, Esenboğa Havalimanı, Adnan Menderes Hava Limanı, Antalya Hava Limanı ve Şakir Paşa Hava Limanı, İpsala Karayolu, Cilvegözü Karayolu, Sarp Karayolu, Habur Karayolu, Sabiha Gökçen Hava Limanı, Erkilet Hava Limanı, Taşucu Deniz Limanı ve İzmir Çeşme Deniz Limanında gümrük kapılarında oy kullanabileceklerdir.
Sözkonusu gümrük kapılarında 24 saat süre ile oy kullanılması mümkündür. Oy verme işlemleri 25 Haziran 2007 Pazartesi günü Yüksek Seçim Kurulu’nun o çevre için belirleyeceği saatte başlatılacak ve 22 Temmuz 2007 Pazar günü Kurul’un o çevre için tespit edeceği seçimin bitiş saatine kadar devam edecektir.
Oylamada;
·Türkiye’de seçmen kütüğüne yazılı olmayan,
·Yurt dışında 6 aydan fazla ikamet eden,
·Oy verme günü olan 22 Temmuz 2007 tarihinde 18 yaşını doldurmuş olan, (22.07.1989 günü ve bu tarihten önce doğanlar),
·Oy vereceği günde yurda giriş veya çıkış yapan,
·Çifte vatandaş olup da, Türkiye Cumhuriyeti pasaportunu ibraz eden,
Türk vatandaşları oy kullanabileceklerdir.
Oylamaya;
·Yukarıdaki madde kapsamı dışında kalanlar,
·Kısıtlı olanlar,
·Kamu hizmetinden yasaklı olanlar katılamayacaktır.
Vatandaşlarımız sadece gümrükten giriş veya çıkış yaparken oylarını kullanabileceklerdir. Oy verme isteminde bulunacaklar, pasaportlarını sandık kurulu başkanına göstermek zorundadırlar. Pasaporttan başka bir belgeyle oy kullanmak mümkün olmayacaktır.
Oy verebileceklerin tespitinde, gösterilen pasaportta yazılı bilgilerle yetinilecektir. Oy kullanmak isteyenin yurt dışında altı aydan fazla ikamet edip etmediği, pasaportundaki çıkış ve giriş damgaları yabancı ülke yetkili makamlarınca verilen oturma iznini içeren özel açıklama veya bu konuda düzenlenmiş başka bir belge varsa incelenerek tespit edilecektir. Sandık kurulu, bu konuda tereddüt ederse gümrük kapılarındaki görevlilerin bilgisine başvurabilecektir.
Yurda girişten altı aydan önce yabancı ülkeden verilmiş veya hangi tarihte olursa olsun yenilenmiş ve oy kullanıldığı tarihte geçerli olan oturma iznine sahip olan seçmenler, yurda giriş ve çıkış tarihleri arasındaki süreye bakılmaksızın yurt dışında altı aydan fazla ikamet etmiş sayılacaklardır. Yabancı ülkede altı aydan fazla ikamet etmiş olup, ikamet izin süresi sona ermiş olanlar da bu izin süresinin bitim tarihinden sonraki yurda ilk defa girişlerinde oy kullanabileceklerdir.”

Pazar - Perşembe

09:00 - 17:00

Konsolosluk Şubemiz Pazar-Perşembe günleri 09:00-14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
1.1.2020 Yeni yıl tatili
24.5.2020 26.5.2020 Ramazan Bayramı
31.7.2020 3.8.2020 Kurban Bayramı
23.9.2020 Suudi Arabistan Milli Günü
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı