Dammam'da Türk Okulu Açılması Çalışmalarına Ilişkin Haber

Riyad Büyükelçiliği 02.04.2007

SUUDİ ARABİSTAN'IN DAMAM KENTİNDE YAŞAYAN TÜRKLER ELÇİLİKTEN OKUL İSTİYOR

- SUUDİ ARABİSTAN'IN BAŞKENTİ RİYAD'A 450 KİLOMETRE UZAKLIKTA BULUNAN DAMMAM'DA YAŞAYAN ÇOK SAYIDA TÜRK VATANDAŞI İMZA TOPLAYARAK TÜRK ELÇİLİĞİNDEN KENTE TÜRK OKULU AÇILMASI TALEBİNDE BULUNDU.

NAZİF ERİŞİK

DAMMAM (CİHAN) - Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a 450 kilometre uzaklıkta bulunan Dammam'da yaşayan çok sayıda Türk vatandaşı imza toplayarak Türk elçiliğinden kente Türk okulu açılması talebinde bulundu. Sanayi ve liman kenti sayılan bubölgede yaklaşık 15 bin Türk vatandaşı yaşıyor.

T.C Riyad Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Metin Güçlü, geçtiğimiz Perşembe günü Dammam'a gerçekleştirdiği ziyarette burada yaklaşık 150 Türk ailesi ile bir araya geldi. Toplantıda Suudi Arabistan'da okul açma prosüdürü hakkında vatandaşlara bilgi veren Güçlü bu konuda takip edilmesi gereken konulara da değindi.

Bankaya teminat olarak 100 bin Suudi Arabistan Riyalinin (yaklaşık 26 bin 700 ABD Doları) yatırılması gerektiğini belirten Güçlü paranın yatırılması ve diğer resmi işlemlerin tamamlanması halinde okulun Eylül ayında açılabileceğini söyledi.

Güçlü okulda eğitim verecek öğretmenlerin hazır olduğunu belirterek burada açılacak okulun Türkçenin konuşulduğu ve Türklerin toplandığı bir kültür merkezi olacağına dikkat çekti.

Üç okul kurucu üyesinin seçildiği toplantıya aileler çocuklarıyla birlikte katıldı.

Beş yıldan beri Dammam'da yaşayan ve gazete baskı işiyle uğraşan Adem Akyıldırım (36) "Burada okulun açılması bizi çok rahatlatacak. Çünkü çocuklarımız okul çağına geldiği zaman ne yapacağımızı şaşırıyoruz. Ya Türkiye'ye gönderiyoruz ya da Türkçe eğitimin olmadığı başka okullara göndermek zorunda kalıyoruz." diye konuştu.

18 yıldır Dammam'da yaşayan Asaf Zubari ise "Çocuklarımızın Türkçe eğitim görmesini istiyoruz. Ayrıca burada yaşayan birçok Türk, Türkçe eğitim veren bir okulun bulunmamasından dolayı ailesini getiremiyor." şeklinde sitemini dile getirdi.

Okulların genellikle Suudi Arabistan'ın batısında yoğunlaştığına dikkat çeken Güçlü "Suudi Arabistan'ın doğusunda okulun açılması durumunda bu okulun dört yerleşim yerine (Dammam, Dahran, El Hobar, Jubail) hizmet verecek ve ilk yılda iki yüze yakın öğrenci ile öğretime başlayabileceğimizi düşünüyorum." ifadesini kulandı.

Şu anda Suudi Arabistan'da 4 bin 500 Türk öğrenci başkent Riyad'ın yanı sıra Medine, Tebük ve Cidde'de elçiliğe bağlı okullarda eğitim görüyor.

Pazar - Perşembe

09:00 - 17:00

Konsolosluk Şubemiz Pazar-Perşembe günleri 09:00-14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
1.1.2020 Yeni yıl tatili
24.5.2020 26.5.2020 Ramazan Bayramı
31.7.2020 3.8.2020 Kurban Bayramı
23.9.2020 Suudi Arabistan Milli Günü
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı