Sayın Cumhurbaşkanımızın Suudi Arabistan'ı Resmi Ziyareti

Riyad Büyükelçiliği 01.02.2009


Sayın Cumhurbaşkanımız 3-5 Şubat 2009 tarihlerinde Suudi Arabistan’a resmi bir ziyarette bulunacaklardır.

Kral Abdullah’ın 2006 ve 2007 yıllarında gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretleri ile son iki yıl içerisinde iki ülke arasında bakan düzeyindeki ziyaretler, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin ulaştığı mükemmel düzeyi çok iyi bir şekilde yansıtmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği ziyaretin de bu ilişkileri daha da ileri bir noktaya taşıyacağını düşünüyorum.

İkili ilişkilerimiz sadece üst düzey ziyaretlerle de sınırlı kalmamaktadır. Gelişen ticari ilişkilerimiz sonucunda bir yandan büyük projelerde Türk inşaat şirketlerimizin başarıları bizleri memnun etmekte, öte yandan büyük mağazalarda her geçen gün daha fazla miktarda Türk ürünlerine ulaşılabilmektedir.

Bu tablonun daha da iyileşmesi için çabalarımızı sürdürüyoruz. Ticaret hacmimizin kısa bir sürede 5 milyar ABD Doları seviyesinden 10 milyar ABD Dolarına ulaşabileceğine inanıyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın heyetinde yüze yakın iş adamımız yer almasının da ticari ilişkilerin geliştirilmesine devletimizin verdiği önemi gösterdiğini düşünüyorum. İş adamlarımız, ziyaret vesilesiyle hem Riyad’da, hem Cidde’de Suudi iş adamlarıyla buluşarak, ileriye yönelik iş bağlantılarında bulunacaklardır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti sırasında ayrıca Denizcilik Anlaşması ile Gençlik ve Spor Alanında İşbirliği Anlaşmasının imzalanacaktır. Önümüzdeki günlerde imzalanacağını öngördüğümüz diğer anlaşmalarla birlikte ilişkilerimizin hukuki altyapısının güçlendirilmesi sağlanacaktır.

Üst düzey ziyaretlerin iki ülkenin yakınlaşmasında ve halkların tanışmasında kolaylaştırıcı rol oynadığını düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaretini, Suudi Arabistan halkına Türkiye’yi daha iyi tanıtmak için bir fırsat olarak değerlendirmeyi arzu ediyoruz. Bu amaçla, önemli gazetelerin genel yayın yönetmenleri, televizyonlardan çekim ekipleri ve dergi muhabirlerinin Türkiye’ye giderek, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere röportajlar ve çekimler yapmaları sağlanmıştır. Önümüzdeki günlerde yazılı ve görsel medyada bu çalışmaların yansımalarını her birlikte göreceğimizi umuyorum.

Tanıtım faaliyetleri kapsamında ayrıca, Suudi Arabistan’da faaliyet gösteren şirketlerimizin sponsorluğunda, önemli gazetelerde 2 ve 3 Şubat günleri Türkiye’yi ve şirketlerimizi tanıtıcı tam sayfa ilanlar yayımlanması da öngörülmektedir. Böyle bir tanıtım kampanyası başlatan şirketlerimize bu vesileyle teşekkür etmek isterim.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti sonrasında Büyükelçiliğimizce Suudi Arabistan’da yaşayan siz vatandaşlarımıza ziyaret ile ilgili olarak ayrıca bilgi sunulacaktır.

En iyi dileklerimle,

Naci Koru
Büyükelçi

Pazar - Perşembe

09:00 - 17:00

Konsolosluk Şubemiz Pazar-Perşembe günleri 09:00-14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
1.1.2020 Yeni yıl tatili
24.5.2020 26.5.2020 Ramazan Bayramı
31.7.2020 3.8.2020 Kurban Bayramı
23.9.2020 Suudi Arabistan Milli Günü
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı