Sayın Cumhurbaşkanımızın Suudi Arabistan'a Gerçekleştirdikleri Resmi Ziyaretin Değerlendirmesi

Riyad Büyükelçiliği 07.02.2009

Sayın Cumhurbaşkanımız, beraberinde Devlet Bakanı Sayın Kürşad Tüzmen, Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül ve Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım ile birlikte, 3–6 Şubat 2009 tarihlerinde Suudi Arabistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ziyaretin ilk günü olan 3 Şubat akşamı, heyette yer alan ve Suudi Arabistan’da faaliyet gösteren Türk iş adamlarıyla, Suudi Arabistan ile ekonomik ve ticari ilişkilerimiz hakkında fikir teatisinde bulunmak üzere bir araya gelmiştir. Toplantıda, Sayın Cumhurbaşkanımızın yani sıra, Devlet Bakanı Sayın Kürşad Tüzmen, Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu kısa konuşmalar yapmışlar ve işadamlarının sorularını yanıtlamışlardır.

Aynı akşam Kral Abdullah tarafından Sayın Cumhurbaşkanımız onuruna akşam yemeği verilmiş ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler sonrasında, “Deniz Ulaştırması Alanında İşbirliği Anlaşması” ile “Gençlik ve Spor Alanında İşbirliği Anlaşması” imzalanmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız ziyaretin ikinci günü (4 Şubat) kendisi için olağanüstü olarak toplanan Şura Meclisini ziyaret etmiş ve burada bir konuşma yapmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız, Şura Meclisine hitap eden ilk Müslüman ülke Devlet Başkanı olmuştur.

Şura Meclisinin ardından Sayın Cumhurbaşkanımız, Kral Suud Üniversitesini ve Kral Abdülaziz Bilim ve Teknoloji Şehri’ni (KACST) ziyaret etmiştir. Ziyaretler sırasında, Kral Suud Üniversitesi ile TÜBİTAK ve İTÜ arasında işbirliği anlaşmaları imzalanmış; KACST ile TÜBİTAK arasında işbirliği imkânları ele alınmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız aynı gün, DEİK ve Suudi Odalar Konseyi tarafından ortaklaşa düzenlenen Türk-Suudi İş Forumu Toplantısına iştirak ederek, bir konuşma yapmıştır.

Türk-Suudi İş Forumu Toplantısının ardından Sayın Cumhurbaşkanımız, zırhlı araç modernizasyonu çalışmaları yürüten FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. firmamızın Al Kharj’daki tesislerini ziyaret etmiştir. Ziyaret vesilesiyle savunma sanayii alanında işbirliği imkânları ele alınmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız aynı gün, İkametgâhta onurlarına düzenlemiş olduğumuz toplantıda toplumumuz temsilcileriyle bir araya gelmiş ve vatandaşlarımıza hitaben bir konuşma yapmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız Cidde programında ise İslam Konferansı Örgütü’nü ziyaret etmiş ve Cidde Ticaret Odasında Türk-Suudi İş Konseyi 8. Ortak Toplantısına iştirak ederek, işadamlarına hitap etmiştir. Bu vesileyle, TOBB ile İslam Kalkınma Bankası arasında bir işbirliği anlaşması imzalanmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, ziyaret kapsamında, Kral Abdullah ile yaptığı görüşmenin yanı sıra, Dışişleri Bakanı Prens Saud Al Faisal, Belediye ve Köy İşleri Bakanı Prens Mite’b Bin Abdülaziz, İletişim ve Enformasyon Teknolojisi Bakanı Mohamed Jamil Ahmed Mulla, Ticaret ve Sanayi Bakanı Abdullah bin Ahmad Zainel Ali Reza, Yüksek Öğretim Bakanı Khaled Mohammad Al Ankary, Maliye Bakanı Dr. İbrahim Abdulaziz Al Assaf, Tarım Bakanı Dr. Fahd bin Abdulrahman Bin Sulaiman Balghunaim, Ulaştırma Bakanı Dr. Jubarah Bin Eid Al-Suraisry, Kültür ve Enformasyon Bakanı Dr. Iyad bin Emin Madani ile Savunma ve Havacılık Bakan Yardımcısı Prens Khaled Bin Sultan’ı kabul etmiştir.

Yoğun bir programda çok sayıda görüşme gerçekleştiren Sayın Cumhurbaşkanımız, 6 Şubat 2009 tarihinde Cidde’den yurda dönmüştür.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti vesilesiyle ülkemiz, Suudi Arabistan medyasında yoğun bir şekilde yer almıştır. Ziyaretle ilgili olarak gazetelerde yüzlerce haber, yorum ve röportaj yayımlanmıştır. Televizyon haberlerinde de ülkemiz genişçe yer almış; ayrıca çeşitli programlarda ülkemiz tanıtılmıştır.

Öte yandan, Baykar, Baytur, Bukhari, Femco, FNSS, Geotech, Havelsan, Livaa, MKE, MNG, Platinum, Roketsan, Sahari, STM, TAI, Türk Hava Yolları, Ülker, Yapı Merkezi, Yonca-Onuk ve Yüksel şirketlerimizin sponsorluğunda önde gelen gazetelerde ilanlarımız yayımlanmıştır.

Ziyaretin Türkiye-Suudi Arabistan ikili ilişkilerine yeni bir ivme sağlamış olmasından duyduğumuz memnuniyeti belirtir, bu vesileyle, Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti ile ilgili çalışmalara katkıda bulunan bütün vatandaşlarımıza ve şirketlerimize teşekkür ederim.

En iyi dileklerimle,

Naci Koru
Büyükelçi

Pazar - Perşembe

09:00 - 17:00

Konsolosluk Şubemiz Pazar-Perşembe günleri 09:00-14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
1.1.2020 Yeni yıl tatili
24.5.2020 26.5.2020 Ramazan Bayramı
31.7.2020 3.8.2020 Kurban Bayramı
23.9.2020 Suudi Arabistan Milli Günü
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı