Yçs'nin Kaldırılması

Cidde Başkonsolosluğu 16.02.2013

Malumları olduğu üzere, T.C. Yükseköğretim Kurulunca, anne veya babası, işi veya görevi nedeniyle yurt dışında bulunduğu sırada, lise öğrenimlerinin en az son üç yılını bu ülkelerde tamamlayan öğrenciler için yükseköğretim kurumlarında ayrılan kontenjanlara öğrenci seçmek amacıyla uygulanan “Yurt Dışında Çalışanların Çocukları İçin Yükseköğretime Giriş Sınavı”nın (YÇS) 2013 yılından itibaren yürürlükten kaldırıldığı 27 Aralık 2012 tarihinde ÖSYM’nin internet sitesinde duyurulmuştur.

 

Sözkonusu tarihten bu yana Başkonsolosluğumuzun görev bölgesinde yer alan Türk okullarında ve yerel okullarda okuyan öğrenciler ile velilerinden yoğun bir şekilde Başkonsolosluğumuz resmi e-posta adresi ve web sitesine yazılı, bizzat veya telefonlarla doğrudan şikâyetler gelmiştir.

 

Bu çerçevede, YÇS’nin kaldırılmasına ve sözkonusu sınavı telafi edecek hangi önlemlerin alınmış olduğuna ilişkin olarak YÖK Başkanlığından bilgi talep edilmiştir.

 

YÖK Başkanlığından Bakanlığımıza gönderilen yazıda özetle aşağıdaki hususlar yer almaktadır:

 

“- 2010 yılında Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı kaldırılarak, yurtdışında lise eğitiminin üç yılını tamamlayan Türk öğrencilerin de Yurtdışından Kabul Kontenjanlarına başvurması uygun görülmüştür.

 

- YÇS’nin kaldırılmasına ilişkin görüşü sorulan Milli Eğitim Bakanlığı, 12 Mayıs 2010 tarihli yazısında, 2011 yılından itibaren YÇS’nin uygulanmasına son verilmesini uygun bulduğunu bildirmiştir.

 

- Yurtdışında ortaöğrenimini tamamlayan T.C. uyruklu adayların birbirinden farklı uygulamalarla yükseköğretim programlarına yerleştirilmesi ve özellikle YÇS’de programlar ile kontenjanların azlığı adayların itirazlarına yol açmaktadır.

 

- Yerleştirmede uygulama birliği esas olduğundan, YÇS yerine, yükseköğretim kurumlarında ayrılacak kontenjanlar için YÇS adaylarının da doğrudan üniversitelere başvurarak, üniversiteler tarafından yapılacak inceleme sonrası uygun görülenlerin kayıtlarının yapılması uygun olacaktır.

 

- Yurtdışından Öğrenci Kabul Kontenjanlarına ortaöğrenimini yurtdışında bitiren adayların da başvuru hakkı bulunduğu, bu kontenjanların ve programların çeşitliliğinin fazla olduğu; YÇS’de ise bazı sosyal ve dil programlarında (Türk Dili ve Edebiyatı, Alman Dili ve Edebiyatı, İktisat, İlahiyat vb.) 1500 gibi kısıtlı bir kontenjan olduğu, bu öğrencilerin Yurtdışından Öğrenci Kabul Kontenjanlarına daha geniş bir yelpazede başvurma ve yerleşme haklarının da olduğu dikkate alınarak, MEB’in de görüşü çerçevesinde YÇS’nin kaldırılması uygun görülmüştür.

 

-  Bu çerçevede, lise eğitiminin tamamını yurtdışında tamamlayan öğrenciler Yurtdışından Öğrenci Kabul Kontenjanlarına ayrıca bir sınava girmeden, tüm alanlarda ve daha fazla kontenjan ile üniversitelere başvurarak kabul edilebilmektedirler.

 

- Öğrencilerin başvurabilmeleri için aranan ulusal veya uluslararası sınav sonuç belgeleri, lise diploma notu vb. belgeler ile sözkonusu belgelere sahip olmayan adaylar için üniversitenin bir kabul sınavı yapıp yapmadığına ilişkin koşullarla ilgili ayrıntılı bilgiye YÖK’ün internet sayfasında yer alan Yabancı Öğrenciler sekmesinin altındaki kendi imkanları ile eğitim alacakları bölümünden ulaşılabilmektedir.”

 

Saygıyla duyurulur.

 

T.C. Cidde Başkonsolosluğu

Pazar - Perşembe

09:00 - 17:00

KONSOLOSLUK ŞUBEMİZ PAZAR-PERŞEMBE GÜNLERİ 08:30-14:00 SAATLERİ ARASINDA HİZMET VERMEKTEDİR.
1.1.2018 Yeni yıl tatili
23.4.2018 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
14.6.2018 17.6.2018 Ramazan Bayramı
20.8.2018 24.8.2018 Kurban Bayramı
23.9.2018 Suudi Arabistan Milli Günü
29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı