Sn. Başkonsolosumuzun "19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı” Mesajı

Cidde Başkonsolosluğu 19.05.2013

Başkonsolosumuz Sayın Fikret Özer’in Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” vesilesiyle Cidde Uluslararası Türk Okulu’nda yaptıkları konuşmanın metni aşağıda sunulmuştur.

“Sevgili Öğrenciler

         Değerli Eğitim Camiası

         Kıymetli Veliler,

         19 Mayıs Atatürk' ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 94. yılını hep birlikte kutlamanın sonsuz mutluluğu ve heyecanı içerisindeyiz. 19 Mayıs 1919 Türk Milletinin yeniden doğuşunun başlangıcı olan gündür ve bizler için çok büyük bir anlam ve öneme sahiptir.

         Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra, ülkenin içinde bulunduğu kötü durumun bir kader olmadığını düşünen ve ‘Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararının kurtaracağına’ inanan Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışı, büyük mücadelenin başlangıcı olmuştur. Bu mücadele, inanç, azim ve kararlılıkla yürütülerek parlak bir galibiyetle sonuçlanan eşi benzeri olmayan bir zafere dönüşmüştür. Gazi Mustafa Kemal bu zaferi, ülkemizin geleceği olan gençlerimize bayram olarak hediye etmiştir. Çünkü gençlik, milletlerin gücü ve yarınlarıdır.

         Değerli eğitimciler,

         Gençlerimizin, yarınların sorumluluğunu üstlenebilecek ve karşılarına çıkabilecek her türlü engelin üstesinden gelebilecek ölçüde nitelikli, bilgili ve ideal sahibi insanlar olarak yetişmeleri sizlerin elindedir.

         Bizler de eğitim, spor, kültür ve sanat alanlarında yaptığınız tüm çalışmalarda geleceğimizin teminatı olan gençlerimize yönelik imkanları seferber etmede sizlerin yanındayız.

         Büyük Milletimizin geleceği,  iftihar ve onur kaynakları olan gençlerimiz, inanıyorum ki;  Ülkemizi, Büyük Önder Atatürk' ün işaret ettiği çağdaş medeniyet seviyesine taşıyacaktır.

Değerli Veliler;

 

19 Mayıs 1919 yılında Türk milletinin açtığı bu yol, tarihe altın sayfalarla yazılırken, daha sonra özgürlüğünü kazanmak isteyen mazlum milletlere bir meşale  ve özgür dünyanın bayraktarı olmuştur.

 

19 Mayıs 1919, yeniden dirilişimizin ve ayağa kalkışımızın rehberi olmuştur. “Korkma!” diyerek Samsun’da başlayan yürüyüş, Amasya, Erzurum, Sivas derken Ankara’da karar kılmış, İzmir’de  düşmanı denize dökerek  “Hakkıdır, Hakk’a tapan milletimin istiklal!”le biten Milli Marşımızı somutlaştırmıştır.

         Bağımsız ve modern bir Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun müjdesini verildiği bu  anlamlı günün 94. yıl dönümünde Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü,  Kurtuluş Savaşı Kahramanları şehitlerimiz ve gazilerimizi saygıyla, şükranla anıyor, tüm gençlerimizin ve vatandaşlarımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.


        
Sevgili  Vatandaşlarımız,

50’den fazla masum vatandaşımızın ölümüne neden olan ve tüm milletimizi derinden üzen Reyhanlı’da meydana gelen  menfur saldırıya da değinmek istiyorum. Bu saldırı, coşkuyla  kutlamak istediğimiz  bayramımızın  sevincini biraz buruklaştırmıştır. Terörü lanetliyor, saldırıda ölen vatandaşlarımıza rahmet, kederli yakınlarına sabırlar diliyor, acılarını paylaşıyorum. Milletimizin başı sağolsun.

Bayramınız tekrar kutluyor, saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum.”

 

 

Pazar - Perşembe

09:00 - 17:00

Konsolosluk Şubemiz Pazar-Perşembe günleri 09:00-14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
1.1.2020 Yeni yıl tatili
24.5.2020 26.5.2020 Ramazan Bayramı
31.7.2020 3.8.2020 Kurban Bayramı
23.9.2020 Suudi Arabistan Milli Günü
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı