Sayın Başkonsolosumuzun Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Cidde Başkonsolosluğu 28.10.2013

T.C.

CİDDE BAŞKONSOLOSLUĞU

Basın Ataşeliği

24 Ekim 2013

T.C. CİDDE BAŞKONSOLOSU SAYIN FİKRET ÖZER'İN

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Cumhuriyetimizin 90. yıldönümünü coşkuyla kutladığımız bu en büyük bayramda, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk’ü, O’nun kahraman sivil ve asker tüm arkadaşlarını, bu yurdu bedenleri üzerinde bize sunan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz.

Yüreklerimizden taşan Cumhuriyet sevgisi her daim orada kalmalıdır. Bugün milletçe 90. yılını kutladığımız Cumhuriyetimiz, tahammülü kolay olmayan fedakarlıklar sonucu elde edilmiştir. Cennet Ülkemiz Türkiye'mizi vatan yapabilmek için, nice vatan evlatları canıyla, kanıyla mücadele vermişlerdir. Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un Bedir’in aslanlarına benzettiği şehitlerimizin mübarek kanlarıyla sulanmış olan cennet vatanımızda yeşeren cumhuriyet, bir başka anlam taşımaktadır.

Büyük mücadeleler sonunda kurulan Cumhuriyetimiz, manasını ve gücünü, milletimizin ortak iradesi ve derin bir imanla gerçekleştirdiği kurtuluş mücadelesinin sonucu ve muhassalası olmasından almaktadır.

Cumhuriyet, eşitlik, özgürlük ve uygarlıktır. Cumhuriyet, insanlık onurunu merkez alan, devleti değil insanı mutlu ve güçlü kılmayı, onu her şeyin üstünde tutmayı hedefleyen “insanını yaşat ki devletin yaşasın” sisteminin adıdır.

Demokrasi ile taçlandırılmış bir Cumhuriyet, yeni ufuklar, aydınlık bir gelecek, pırıl pırıl genç zihinler, idarecilerin ve halkın refahtan paylarını aldıkları, her iki tarafın da mutlu olması demektir. Türk halkı, Cumhuriyetimizi kuranlara ve O’nu demokrasi faziletiyle yüceltenlere minnet ve şükran duymaktadır.

Cehalete, geri kalmışlığa, yoksulluğa, fakirliğe, çaresizliğe karşı verilen mücadelenin adıdır, Cumhuriyet.

Geçmişimizle, aydınlık yarınlarımız arasındaki en önemli köprü olan Cumhuriyet, demokrasi ve sosyal adalet donanımlarıyla bizi daha nice bin yıllara taşıyacaktır.

Çağdaş toplum, bugün ile yarın arasındaki köprüleri doğru değerler üzerine kurabilen, ortak hedefleri görebilen ve bunların etrafında sevinçte ve tasada birleşerek geleceğini ortak değerler istikametinde planlayabilen ve bu uğurda çaba sarf etmekten kaçınmayan toplumdur.

Daha aydınlık bir gelecek kurmak için yepyeni fırsatların doğduğu, atılım ve açılımların yaşandığı günümüzde, herkese büyük görevler düşmektedir. Bu çerçevede, Tebük’ten Jazan’a kadar uzanan geniş bir coğrafyaya yayılmış Görev Bölgemizdeki tüm vatandaşlarımız olarak bu süreci el ele, gönül gönüle vererek, yardımlaşma ve dayanışma ruhuyla birlikte aşmalıyız.

Geçmişin verdiği tecrübeleri bugüne yansıtıp her geçen gün yükselen toplumsal yapımıza sağlam temeller oluşturmalıyız. Şanlı geçmişimizdeki değerleri koruyarak, aydınlık geleceğimizde mevcutların üzerine yenilerini eklemeli, yurdumuzu, kutlayacağımız gelecek 100. Yıldönümünde dünyanın önde gelen ilk 10 ülkesi arasında görmeliyiz. Muasır Medeniyetler seviyesine çıkmak, bölgesinde ve tüm dünyada güçlü bir Türkiye oluşturmak Şehitlerimizi ve Cumhuriyetimizin kurucularını mutlu edecektir.

Bu duygu, düşünce ve temennilerimle, Yönetim şekli Cumhuriyet olan devletimizin banisi Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, O’nun kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha minnet, şükran ve rahmetle anıyor, tüm vatandaşlarımızın ve fedakar mesai arkadaşlarımın Cumhuriyet Bayramını kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Fikret ÖZER

Başkonsolos

Pazar - Perşembe

09:00 - 17:00

KONSOLOSLUK ŞUBEMİZ PAZAR-PERŞEMBE GÜNLERİ 08:30-14:00 SAATLERİ ARASINDA HİZMET VERMEKTEDİR.
1.1.2018 Yeni yıl tatili
23.4.2018 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
14.6.2018 17.6.2018 Ramazan Bayramı
20.8.2018 24.8.2018 Kurban Bayramı
23.9.2018 Suudi Arabistan Milli Günü
29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı