E-devlet Şifresi

Cidde Başkonsolosluğu 13.06.2014

DUYURU

Konu E-DEVLET ŞİFRESİ

2011 Şubat ayı itibariyle 18 yaş üzeri vatandaşlarımıza Türkiyedeki çeşitli kamu hizmetlerine www.turkiye.gov.tr
adresinden e-Devlet projesi
çerçevesinde e-devlet kapısı” hizmetlerinden yararlanmalar
ını sağlayan E-Devlet şifresinin dağıtımına Başkonsolosluğumuzda başlanmıştı.

Bu kere artık 15-18 yaş arasında bulunan vatandaşlarımız da e-devlet şifresinden istifade edebileceklerdir. Bu bağlamda, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları ve 5901 Sayılı Kanunun 28. Maddesi uyarınca izin almak suretiyle vatandaşlıktan çıkan kişiler yurtdışındaki temsilciliklerimizden alacakları şifreleri kullanarak e-devlet kapısı projesi kapsamındaki hizmetlerden yararlanabileceklerdir.

Şifre almak isteyen vatandaşlarımızın, T.C. kimlik numaralarını gösteren bir belgeyle Başkonsolosluğumuza başvurmaları gerekmektedir.

Şifrenizi, e-Devlet Kapısı (http://turkiye.gov.tr) ve T.C. Kimlik Doğrulama Sistemi’ni destekleyen tüm kamu kurumlarının intemet uygulamalarına kullanıcı girişi yapmak için kullanabilirsiniz.

E-Devlet şifresi kullanımında lütfen aşağıdaki hususlara dikkat ediniz.

• e-Devlet Kapısı şifreniz size özeldir. Şifrenizi asla başkalarıyla paylaşmayınız. Şifreniz ile yapılan işlemler ile ilgili yasal olarak sorumlu olduğunuzu unutmayınız.

• e-Devlet Kapısı şifrenizi unutursanız, yeni bir şifre zarfı almanız gerekecektir. Güvenlik nedeni ile şifre hatırlatması yapılamamaktadır. E-Devlet Kapısı çalışanları ve Çağrı Merkezi personeli de dahil olmak üzere hiç kimse şifrenizi göremez ya da değiştiremez.

• e-Devlet Kapısı Çağrı Merkezi (Alo 160) dahil, hiçbir kişi veya kamu kurum ve kuruluşu sizden telefon, e-posta v.b. yollar ile şifrenizi istemeyecektir. Şifre değişikliği, güvenlik, bilgi doğrulama v.b, amaçlar ile e-posta göndermeyecektir. Bu tür isteklere karşı dikkatli olunuz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayınız.

• e-Devlet Kapısı şifrenizi kullanırken karşılaşabildiğiniz tüm sorunlar için e- Devlet Kapısı Çağrı Merkezini arayabilir ya da

bilgi@turkiye.gov.tr
adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Saygılarımızla duyurulur.

T.C. Cidde Başkonsolosluğu


Pazar - Perşembe

09:00 - 17:00

Konsolosluk Şubemiz Pazar-Perşembe günleri 09:00-14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
1.1.2020 Yeni yıl tatili
24.5.2020 26.5.2020 Ramazan Bayramı
31.7.2020 3.8.2020 Kurban Bayramı
23.9.2020 Suudi Arabistan Milli Günü
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı