Önemli Duyuru- Cumhurbaşkanlığı Seçimleri

Cidde Başkonsolosluğu 29.07.2014

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Başkonsolosluğumuzda oy kullanacak vatandaşlarımızın dikkat etmesi gereken önemli hususlar aşağıda bir kez daha hatırlatılmaktadır.


- Adres beyanında bulunmamış veya seçmen kütüğü yurtdışında bulunmayan vatandaşlarımızın Başkonsoloslukta oy kullanması mümkün değildir. Seçmen kütüğünün Cidde Başkonsolosluğunda olup olmadığını mutlaka www.ysk.gov.tr adresinden kontrol ediniz.


- Oy kullanma günleri 31 Temmuz, 1,2 ve 3 Ağustos tarihlerinde olmak üzere 4 gündür. Ancak kişi sadece randevu verilen günde oy kullanabilecektir. Kişi oy kullanmak için randevu almış değilse, sistem otomatik olarak kişinin oy kullanacağı günü belirlemiştir.


Örneğin; sistem tarafından kendisine 1 Ağustos günü randevu verilen bir vatandaşımızın, 31 Temmuz veya 2 Ağustos’ta oy kullanması mümkün değildir.


- Randevu günü geçmiş veya adres beyanı Cidde Başkonsolosluğunda olup da Türkiye’de bulunan vatandaşlarımız 10 Ağustos tarihine kadar gümrük kapılarında (havaalanları vs) oy kullanabileceklerdir.

- Seçimlerin 4 gün boyunca yapılacak olması, vatandaşlarımızın bu günlerin herhangi birinde oy kullanabileceği anlamına gelmemektedir.

Vatandaşlarımızın, oy kullanacakları gün/ saat dilimi/ sandık numarasını YSK’nın internet sitesinden önceden mutlaka kontrol etmeleri gerekmekte ve Konsoloslukta bekleme süresini kısaltması bakımından sözkonusu sayfanın bir çıktısını almaları büyük önem taşımaktadır.

- Ayrıntılı bilgi edinmek için yurtdışı seçmen çağrı merkezi telefon numarası: +90 312 444 99 75

Soru: Ben yurtdışında yaşıyorum. Ancak, yurtdışında adres beyanım yok. Seçmen kütüğüm Türkiye’de. T.C nüfus cüzdanım var. Seçim günü Konsolosluğa geldiğimde niçin oy kullanamayayım? Oy kullanmak benim hakkım değil mi?
Cevap: Seçim günleri, vatandaşlar sadece kaytılı oldukları bölgede oy kullanabilirler.

Soru: Bu sistemi kim belirliyor. Bu sistem sadece T.C. Cidde Başkonsolosluğunda mı geçerli?
Cevap: Seçim ile ilgili tüm işlemler YSK tarafından belirlenmektedir. Sözkonusu sistem sadece Başkonsolosluğumuzda değil, oy kullanılacak tüm misyonlarımızda uygulanmaktadır.

Soru: Randevu günüm 2 Ağustos. Ama benim 2 Ağustos’ta çok işim var. 3 Ağustos’ta gelsem oy kullanamaz mıyım?
Cevap: Hayır. Sadece, randevunuzun bulunduğu gün oy kullanabilirsiniz. Randevunuz öğleden önce ise ve aynı gün öğleden sonra geldiyseniz, o günkü tüm seçmenlerin oy kullanmasının ardından oyunuzu kullanabilirsiniz.

- Vatandaşlarımızın oy kullanmaya geldiklerinde beraberlerinde mutlaka fotoğraflı ve T.C. kimlik numarasının yer aldığı nüfus cüzdanlarını ve/veya pasaportlarını getirmeleri gerekmektedir.

T.C Cidde Başkonsolosluğu

Pazar - Perşembe

09:00 - 17:00

Konsolosluk Şubemiz Pazar-Perşembe günleri 09:00-14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
1.1.2020 Yeni yıl tatili
24.5.2020 26.5.2020 Ramazan Bayramı
31.7.2020 3.8.2020 Kurban Bayramı
23.9.2020 Suudi Arabistan Milli Günü
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı