Konsolosluk İşlemlerinde Büyük Hız Ve Kolaylık

Cidde Başkonsolosluğu 19.11.2014

Bilindiği üzere, bugüne kadar, konsolosluk işlemleri çoğunlukla kağıt üzerinden posta ile yapılmakta olup, bu da büyük bir maliyet ve zaman kaybı yaşanmasına, dolayısıyla vatandaşlarımızın bazı işlemlerinin uzun süreler beklemesine sebebiyet vermekteydi.

Dışişleri Bakanlığımızın ilgili kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmaları sonucunda, 9 Kasım 2014 tarihinden itibaren, doğum, evlilik, ölüm, askerlik erteleme, dövizle askerlik işlemleri ve bazı vatandaşlık işlemleri ilgili kurumlarla entegre bir sistem ile online olarak sonuçlandırılmaya başlanmıştır.

Anılan yeniliklerle birlikte, halihazırda sonuçlanması birkaç haftadan birkaç aya kadar süren birçok işlem Başkonsolosluğumuzca anlık olarak yapılabilecek hale getirilmiş olup, zaman ve posta masraflarından ciddi anlamda tasarruf sağlanmasının yanında, vatandaşlarımıza çağdaş, modern ve konforlu bir hizmet sunulmasına vesile olmaktadır.

Örneğin; bir vatandaşımızın çocuğunun doğum tescil işlemi için daha önce Konsoloslukça hazırlanan belgeler yazı ekinde ilgili Nüfus Müdürlüğüne postayla gönderilmekte, ilgili Nüfus Müdürlüğünce incelenmesi sonucu nüfusa tescil edilmekte; kayıt sisteme düştükten sonra Konsoloslukça çocuk için nüfus cüzdanı düzenlenebilmekte idi. Sözkonusu işlem de ortalama 1 aylık bir süre alabilmekteydi. Ancak, yeni sistemler birlikte, herhangi bir yazışmaya gerek kalmadan, doğum tescili Konsoloslukça doğrudan yapılabildiği için, aynı gün içerisinde çocuğun tescili yapılıp, nüfus cüzdanı düzenlenebilmektedir.

Bununla birlikte, yeni sisteme geçiş sürecinde, Konsolosluğumuzun elinde olmayan sebeplerle geçici teknik aksaklıklar yaşanabilmektedir. Bu aksaklıklar hızlıca Bakanlığımıza iletilmekte ve en kısa sürede sorunlara çözüm bulunmaya çalışılmaktadır.

Tüm vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

T.C. CİDDE BAŞKONSOLOSLUĞU

Pazar - Perşembe

09:00 - 17:00

KONSOLOSLUK ŞUBEMİZ PAZAR-PERŞEMBE GÜNLERİ 08:30-14:00 SAATLERİ ARASINDA HİZMET VERMEKTEDİR.
1.1.2018 Yeni yıl tatili
23.4.2018 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
14.6.2018 17.6.2018 Ramazan Bayramı
20.8.2018 24.8.2018 Kurban Bayramı
23.9.2018 Suudi Arabistan Milli Günü
29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı