2014 Yılı Öğretmenler Günü Konuşması

Cidde Başkonsolosluğu 24.11.2014
Değerli Öğretmenlerimiz,

Ülkemizde senenin bazı günlerinde belli vesilelelerle çeşitli kutlamalar yapıyoruz.
İşte 24 Kasım günü de böyle vesilelerden biri, 24 Kasım 1928‘de açılmış olan Millet Mekteplerinde, yaşlı, genç, çocuk, kadın herkese Latin harfleriyle okuma-yazma öğretilmeye başlamasının yıldönümü ve Türkiye Cumhuriyetinin Kur ucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de kara tahta başına geçip bu harfleri millete öğreterek bu hamlenin Başöğretmenliğini kabul tarihidir. Bu olayı alınan isabetli bir kararla 1981 yılından bu yana ülkemizde Öğretmenler Günü olarak kutlamaktayız.

Dünyaya gözünü açan her çocuğun, yaşamında ilk yanında gördüğü anne ve babasıdır. Onların çocuklarını eğitmede güç ve imkanları bildiğiniz üzere sınırlıdır. Bir noktadan sonra aile içi eğitim ve öğretim yetersiz kalmaktadır ve bu aşamada başka unsurlar devreye girmektedir. İşte bundan sonra çocuklarımız, ihtiyaç duydukları bilgileri ve eğitimi ancak eğitim kurumlarımızdan ve eğitimcilerimizden alabilmektedirler.

Öğretmeyi ve eğitmeyi meslek edinen Öğretmenlerimiz, bu amaçla tesis edilmiş kurumlarımızda geleceğimizin teminatı ve gözümüz nuru olan çocuklarımızın eğitim-öğretimlerine rehberlik eden, onlara yön veren ve onları yaşama hazırlayan, adeta ikinci Ana-Babaları mesabesine yükselemektedirler.

Büyük Atatürk, “Gençler, Devletin ümid-i istikbali sizlersiniz” diye onlara bir misyon yüklemiş, Medeniyet yarışında ise hedef olarak “çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmak, hatta üzerine çıkmak” diyerek, ezberci ve taklitçi olmayan, orijinal fikirleri havi, velud ve yaratıcı bir eğitimi işaret etmiştir. Zira o biliyordu ki, Batıyı taklid ederek çağdaş medeniyet seviyesi üzerine çıkılması mümkün değildir. Taklitle ancak Batının geriden bir izleyicisi olunur. Taklit eden, taklit edileni hiçbir zaman aşamaz. Bir Milletin çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi, yukarıda belirtilen öğeleri içeren biçimdeki bir eğitim ve öğretimin, bilimsel ve modern yöntemlerle yürütülmesi, böylece gençlere sağlıklı düşünebilme yeteneği kazandırılmasıyla mümkün olabilir.

Eğitim sorunlarını çözen ülkeler, Kültür, Sanat, Bilim, Teknoloji ve Sosyo-Ekonomik alanlarda kalkınma ve ilerleme nosyonu yakalayabilir. Eğitime gereken ilgiyi ve önemi göstermeyen ülkeler, hızla gelişen dünyada haketmeleri gereken yeri alamazlar.

En değerli yatırım, insana, eğitim ve öğretime yapılan yatırımdır. Odağında insanın bulunduğu beşeri kalkınmanın temel şartı ise, doğru bilgi ve bilim altyapısına dayanan, maddi ve manevi unsurları içeren, İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif’in ifadesiyle “kendi şahsiyyeti maneviyyemizin kılavuz” olduğu, “modern dünyadan, gelişmiş olan ilim ve tekniğin alındığı” ve bunların uygulamasında “mesaimize de son süratin verileceği” bir eğitim ve öğretimdir.

Bilindiği gibi, ülke ve toplumumuzun ihtiyacı olan nitelikli insan gücü, eğitim yuvalarımızda yetişir. Okullar, öğretmen ve öğrenciyle hayat bulduğu yapılardır. Okula, ruhu veren öğrenci ve öğretmen, semeresi ise bünyesinde yürütülen eğitim ve öğretim faaliyetleridir. Bu faaliyetlerin olmazsa olmazı, dinamosu, o binalara hayat üfleyenler ise şüphesiz çok sevgili öğretmenlerimizdir. İdeal eğitim anlayışımızın merkezinde öğretmenlerimiz bulunmaktadır. Bu nedenle, onlara çok önemli vazifeler düşmektedir.

Bundan dolayıdır ki, Öğretmenlerimiz halkımız nezdinde “peygamber mesleği nitelemesiyle” yüceltilerek toplumumuzda mukaddes bir yer bulmuştur. Hatta o derece yücelmişler ki “öğrettikleri bir harf karşılığı kölesi olunacak efendilerimiz” yerine geçmişlerdir. Bu zaviyeden, millet ve devlet olarak öğretmenlerimizi maddi ve manevi bakımdan hakettikleri yerlerine oturtulması milli bir görevimizdir.

Bu gün, aynı zamanda ebediyete intikal etmiş olan öğretmenlerimizi rahmetle yadetmenin, emekli olup köşelerinde vefa bekleyen öğretmenlerimizi saygıyla ve şükranla hatırlamanın, yeni öğretmenlerimizin atandıkları bu mesleklerinin kutsal sorumluluğunun bilincine varmalarının da bir vesiledir..

İşte burada kutladığımız Öğretmenler Günü, cennet Anadolumuzun muhtelif köşelerinden koparak Mekke, Medine Cidde ve Arabistan çöllerinin her köşesine koşup gelen siz öğretmenlerimizin fedakarlıklarının, değerlerinin, bir kez daha düşünülüp takdir edilmesine vesile olunduğu bir gündür.

İnanıyorum ki, cennet vatanımızın birlik ve beraberliğinin teminatı, yetenekli, ahlaklı, saygılı, yüreği sevgiyle dolu, milli ve manevi değerlere sahip nesillerin yetişmesi sayesinde olacaktır. Bu nesillerin yetişmesi ise şüphesiz bizim velinimetimiz olan siz sevgili öğretmenlerimizin gayret ve himmetleriyle gerçekleşecektir.

Bu duygularla muvazzaf ve emekli tüm öğretmenlerimizin bu anlamlı gününü saygı ve sevgiyle kutluyor, sağlık ve mutluluk dolu uzun ömürler; ölenlere Allah’tan rahmet ve mağfiretler, yetiştirdikleri öğrencilerin onlara bir “sadaka-i cariye” teşkil etmesini diliyorum.
Medine: 23.11.2014

Fikret ÖZER
Başkonsolos

Pazar - Perşembe

09:00 - 17:00

Konsolosluk Şubemiz Pazar-Perşembe günleri 09:00-14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
1.1.2020 Yeni yıl tatili
24.5.2020 26.5.2020 Ramazan Bayramı
31.7.2020 3.8.2020 Kurban Bayramı
23.9.2020 Suudi Arabistan Milli Günü
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı