Suudi Arabistan’dan Ayrılırken Çıkarılabilecek Para Miktarının En Fazla 60.000.-sar/16.000.-dolar Olduğuna İlişkin Duyuru

Cidde Başkonsolosluğu 01.12.2015

Bilindiği üzere, Suudi Arabistan’dan ayrılırken en fazla 60.000 Suudi Arabistan Riyalinin (yaklaşık 16.000 ABD Doları) çıkarılmasına müsaade edilmektedir. Yolcuda sözkonusu meblağın üzerinde bir para miktarı mevcut ise ilgili havaalanı gümrüğüne bildirimde bulunulması gerekmektedir. Bu konuda, Havaalanlarındaki giriş ve çıkış terminallerinde ülkeden ayrılırken çıkarılabilecek azami para konusunda uyarılar bulunmaktadır.

Herhangi bir bildirimde bulunulmaksızın, anılan tutarın (60.000.-SAR/16.000.-DOLAR) üzerinde para çıkarılmaya çalışıldığının tespit edilmesi halinde, polis tarafından paraya el konulmakta, kaynağı ve nereye nakledildiği sorgulanmakta, kişi gözaltına alınıp tutuklanabilmektedir. Zira sözkonusu paranın karapara aklama, uyuşturucu ticaretinde kullanılma veya terör örgütlerine aktarılma amacıyla çıkarılmaya çalışıldığı şüphesiyle polis sorgusu yapılmakta, sorgu sonucunda hazırlanan tutanak, savcılığa sevkedilmekte, ardından da savcılıkça gerekli görülmesi halinde tutuklu veya tutuksuz olarak mahkemeye intikal ettirilmektedir.

Sunulan delillere istinaden mahkemenin vereceği karar doğrultusunda kişi hakkında işlem yapılmakta, bu çerçevede, ya parası iade edilip serbest bırakılmakta ya tutukluluğuna devam etme kararı alınmakta veya ülkeden çıkmama şartıyla kararın kesinleşmesine kadar kefaletle serbest bırakılmaktadır.

Böyle bir olayla karşılaşıldığında konuya ilişkin olarak aşağıda kayıtlı prosedür işlemektedir:

a) Polis raporu ve savcılığa intikal

b) Savcılık ifadesi mahkemeye intikal

c) Hakim kararı

d) Hakim kararının tenfizi için onay süreci


Böyle bir durumun vuku bulması halinde öncelikle Suudi kefille temas edilmesi önem taşımaktadır. Zira, para naklinin kefilin bilgisi ve onayı dahilinde olup olmadığının tespiti önemlidir. Ayrıca, paranın nereden elde edilip, nerede kullanılacağına dair fatura ve delillerin sunulması gerekmektedir. Bilahare, konudan Başkonsolosluğumuzu haberdar etmeniz halinde sizlere aydınlatıcı bilgiler verilmesi mümkün olacaktır. Böyle bir durumla karşılaşılması halinde, davanın takip edilmesi amacıyla hukuki yardım alınması tavsiye edilmektedir. Gerekmesi halinde çeşitli Avukatlık Bürolarının iletişim bilgilerini Konsolosluktan temin edebilirsiniz. Ayrıca, tercüman ihtiyacı durumunda Başkonsolosluğumuz nezdindeki Yeminli Tercümanlardan istifade edilmesi mümkündür.

Ülkemizde de olduğu üzere, Konsolosluk veya başka bir yabancı merci tarafından bulunulan ülkenin yargı sürecine intikal etmiş bir davaya doğrudan müdahale edilmesi sözkonusu olamamaktadır.

Böyle bir sorunla karşılaşmamak için vatandaşlarımızın SA dışına çıkışlarında üzerinde taşıyacakları para miktarı konusunda dikkatli olmaları önemle rica olunur.

Saygıyla duyurulur.

T.C. Cidde Başkonsolosluğu

Pazar - Perşembe

09:00 - 17:00

Konsolosluk Şubemiz Pazar-Perşembe günleri 09:00-14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
1.1.2020 Yeni yıl tatili
24.5.2020 26.5.2020 Ramazan Bayramı
31.7.2020 3.8.2020 Kurban Bayramı
23.9.2020 Suudi Arabistan Milli Günü
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı