Yeni Dövizle Askerlik Kanunu Hakkında Vatandaşlarımızca Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları

Cidde Başkonsolosluğu 04.02.2016


1. Ben daha önce yurtdışında 3 yıl çalıştım. Ancak şimdi Türkiye’deyim ve yurtdışında çalışmıyorum. Yeni kanuna göre başvurabilir miyim?

Hayır. Yasa sadece halen yurtdışında fiilen ve yasal olarak çalışanları kapsıyor.

2. Daha önce yurtdışında 2 yıl çalıştım ve Türkiye’ye kesin dönüş yaptım. Şimdi yeni vizeyle tekrar geri geldim. Toplamda 3 yılımı doldurdum. Başvurabilir miyim?

Daha önceki pasaportlarınızı da getirdiğiniz ve yasadaki şartları haiz olduğunuz tespit edildiği takdirde yeni yasadan yararlanabilirsiniz.

3. Daha önce yurtdışında 2 yıl çalıştım ve Türkiye’ye kesin dönüş yaptım. Tecil süresi içerisinde ihlal yaparak 1 yıl içinde 6 aydan uzun bir süre Türkiye’de kaldım. Şimdi yeni vizeyle tekrar geri geldim. Toplamda 3 yılımı doldurdum. Başvurabilir miyim?

İhlal yaptığınızdan dolayı askerliğinizi tecil edemezsiniz. Ancak, daha önceki pasaportlarınızı da getirdiğiniz ve yasadaki şartları haiz olduğunuz tespit edildiği takdirde 1.000 avro ödeyerek yeni yasadan yararlanabilirsiniz.

4. Daha önce Katar’da (veya başka bir ülkede) 2 yıl çalıştım. 1 yıldır Suudi Arabistan’da çalışıyorum. Cidde Başkonsolosluğunda dövizle askerliğe başvurabilmek için oradaki dosyamı getirtmek zorunda mıyım?

Önceki çalıştığınız günler Başkonsolosluğumuzca tespit edilmeye çalışılır. Tarafımızca tespit yapılabilirse ve yasadaki şartlara haiz olduğunuz anlaşılırsa başvurunuzu doğrudan yapabilirsiniz. Ancak, tarafımızca tespit yapılamazsa, o zaman oradaki Türk Konsolosluğundan dosyanızın talep edilmesi gerekecektir. Her durumda, önce Başkonsolosluğumuza başvurunuz. Burada gerektiği takdirde yönlendirme yapılır.

5. Eski yasayla dövizle askerliğin 1 taksitini ödemiştim. Tekrar bir ödeme yapmam gerekir mi?

Eski yasayla 1, 2 veya 3 taksit ödeyenler askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklardır. Bu vatandaşlarımızın yerine getirmesi gereken herhangi bir işlem bulunmamaktadır.

6. Eski yasayla 1 taksit ödedim. Yapmam gereken herhangi bir işlem ve ödemem gereken herhangi bir meblağ bulunmadığı tarafıma bildirildi. Peki, askerlik hizmetini yerine getirdiğime dair belgeyi ne zaman ve nereden alabilirim?

Askerlik şubelerinden alabilirsiniz. Ancak, şu anda askerlik şubelerinin çok iş yükü var. Biraz vakit alabilir. Başkonsolosluğumuza gönderirlerse buradan da alabilirsiniz (Tahminen 1 yıl alabilir).

7. Ne zamana kadar yürürlükte kalacak?

Yasanın geçerlilik süresi yoktur. Dolayısıyla şartları haiz vatandaşlarımız diledikleri zaman (en geç 38 yaşın sonuna kadar) başvurularını yapabileceklerdir.Top of Form

8. Önceki yasayla 5.000 / 6.000 / 10.000 Avro ödemiştim. Geri ödeme yapılacak mı?

Hayır. Yasaya göre geri ödeme yapılmaz.

9. Türkiye’de bedelli askerlikten yararlanarak 18.000 TL yatırmıştım. Geri ödeme yapılacak mı?

Hayır. Yasaya göre herhangi bir geri ödeme yapılmaz.

10. Önceki yasayla 1 taksit ödemiştim. 3 bin riyal bana geri ödenecek mi?

Hayır. Fazladan yapılan ödemeler iade edilmez. T.C. Merkez Bankası kayıtlarında 1000 Avro ve üzerinde ödeme yaptıkları tespit edilenlerin kesin terhis veya askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılma işlemi yapılacaktır. Yapılan ödemelerin 1000 Avro üzerinde kalan bölümü iade edilmez.

11. Babamın kefaleti altında 3 yıl Suudi Arabistan’da bulundum. Yasadan yararlanabilir miyim?

Hayır. Ancak, babadan nakli kefale yapıp başka bir kefile geçtikten sonra 3 yıl çalışmanız gerekir. Bu durumda bulunan vatandaşlarımızın, başvuru belgelerine ilaveten nakli kefale oldukları tarihi ispata yarayacak cevazattan print getirmeleri gerekmektedir.

12. 1000 avroyu taksitle ödeme imkanım var mı?

Hayır. Sadece peşin ödenebilir.

13. 38 yaşımı tamamladım ve daha önce hiç dövizle askerlik başvurusu yapmadım. Yeni yasayla başvurabilir miyim?

Dövizle askerlik şartlarını haiz olmanız kaydıyla, en geç 31 Aralık 2017 tarihine kadar 1.000 Avro ödeyerek başvurunuzu yapabilirsiniz.

14. 38 yaşımı tamamladım ve daha önce dövizle askerlik başvurusunda bulundum; ancak ödememi tamamlamadığım için dövizle askerlik kapsamı dışında bırakıldım. Yeni yasayla başvurabilir miyim?

Başvuru tarihi itibariyle dövizle askerlik şartlarını haiz olmanız kaydıyla, en geç 31 Aralık 2017 tarihine kadar Başkonsolosluğumuza başvuru yapmak suretiyle herhangi bir ödeme yapmadan dövizle askerlikten yararlanabilirsiniz.

15. 38 yaşımı tamamladım ve daha önce dövizle askerlik başvurusunda bulundum; ancak ihlalde bulunduğum gerekçesiyle dövizle askerlik kapsamı dışında bırakıldım. Yeni yasayla başvurabilir miyim?

Yasada, başvurabileceğinize dair herhangi bir ibare bulunmamaktadır.

16. Askerlik tecilim 31 Aralık 2017’de sona eriyor. Bu dövizle askerlik bedelini ödememe engel mi?

Engel değil. Yasadaki şartları haiz olmanız koşuluyla dövizle askerliğe başvurabilirsiniz.

T.C. CİDDE BAŞKONSOLOSLUĞU

Pazar - Perşembe

09:00 - 17:00

Konsolosluk Şubemiz Pazar-Perşembe günleri 09:00-14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
1.1.2020 Yeni yıl tatili
24.5.2020 26.5.2020 Ramazan Bayramı
31.7.2020 3.8.2020 Kurban Bayramı
23.9.2020 Suudi Arabistan Milli Günü
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı