Suudi Arabistan'da Kaçak Durumda Bulunan Yabancıların Durumlarına Ilişkin Önemli Duyuru

Cidde Başkonsolosluğu 28.03.2017

Oturum izni, çalışma izni veya sınır güvenliği kurallarını ihlal etmiş bulunan kişilere af getirildiği; bu durumda olanların 29 Mart 2017 tarihinden başlamak üzere 90 gün süre içerisinde kendi rızalarıyla Suudi Arabistan'dan çıkış yapmaları halinde, ceza uygulanmayacağı ve bilahare yasal yollarla ülkeye dönmelerine de müsaade edileceğine ilişkin detaylı duyurumuz aşağıda sunulmuştur.

"Bilindiği üzere, Suudi Arabistan Hükümeti ülkede bulunan ve konumu yasadışı hale gelmiş yabancılara ilişkin önlemler almaktadır. I. Veliaht, İçişleri Bakanı Muhammed Bin Naif bu durumda olanlara, durumlarını düzeltmeleri için 90 süre (3 ay) tanınması, bu sürenin bitiminde yasa dışı konumu devam edenlere ise gerekli müeyyidelerin uygulanması talimatını vermiştir. Bahse konu süre 29.03.2017 (01 Recep 1438) tarihinde başlayacaktır.

90 günlük geçiş sürecinde yabancı işçilere sağlanan kolaylıklar ve getirilen yükümlülükler ile yasadışı konumda bulunan yabancı işçilerin yapması gerekenler aşağıda özet olarak açıklanmıştır:

90 günlük sürede durumunu düzeltmesi gerekenler kimlerdir?
a) Çalışma ve oturma izinlerinin süreleri sona erdiği halde Suudi Arabistan’dan ayrılmayanlar,
b) Kefilleri tarafından kaçak (hurub) olduğu bildirilenler,
c) Hac, umre, ziyaret, transit vizeleri ile ülkeye gelerek çalışan ve ikamet edenler.

Bu durumda olanlar ne yapılmalıdır?
a) Çalışma ve oturma izinlerinin süreleri sona erenler ülkeden ayrılmak isterlerse, oturum ve çalışma izni harçları ile mevzuata aykırı durumdan kaynaklanan geçmiş döneme ait gecikme zammı ve cezalardan muaftırlar. Parmak izleri alınmayacaktır.

Bu uygulama ile ülkeden ayrılanlar yeni giriş vizesi temin etmeleri halinde, herhangi bir kısıtlama olmadan Suudi Arabistan’a tekrar gelebileceklerdir. Bu durumda olanlar Çalışma Bakanlığı veya Cevazat internet sitesi aracılığıyla çıkış işlemlerini başlatacaklardır.

b) Kefilleri tarafından kaçak olduğu bildirilenler (yani “hurub”u verilenler) ve Hac talimatlarını ihlal edenler, kendilerine en yakın Yabancılar İdaresine (İdarat Al-Wafideeen) müracaat ederek çıkış işlemlerini başlatacaklardır.

d) Hac, Umre, Ziyaret veya transit vizesiyle gelip süresi içinde ülkeden ayrılmayanlar, ülkedeki herhangi bir havaalanı, deniz veya kara sınır kapısından herhangi bir kamu idaresine uğramadan doğrudan çıkış yapabilecektir."

Suudi Arabistan'da ikamet eden vatandaşlarımıza önemle duyurulur

Pazar - Perşembe

09:00 - 17:00

Konsolosluk Şubemiz Pazar-Perşembe günleri 09:00-14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
1.1.2020 Yeni yıl tatili
24.5.2020 26.5.2020 Ramazan Bayramı
31.7.2020 3.8.2020 Kurban Bayramı
23.9.2020 Suudi Arabistan Milli Günü
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı