Pasaport işlemleri, 2.2.2017

1. Suudi Arabistan’da ikamet ediyorum. E-pasaport başvurusunda bulunmak istiyorum. T.C.Cidde Başkonsolosluğundan randevu almam gerekir mi?

E-pasaport başvurusu için www.konsolosluk.gov.tr internet adresi üzerinden randevu alınabilmektedir. Ayrıca randevu almadan da doğrudan T.C. Cidde Başkonsolosluğuna gelerek de müracaat kabul edilmektedir. Randevulu pasaport müracaatında bulunanlar önceliklidir.

Başkonsolosluğumuz e-pasaport başvuru kabul saatleri: hafta içi her gün (Pazar-Perşembe, 08:30-14:00 saatleri arası)

2. E-Pasaport başvurusu için gereken evraklar ve harç bedelleri nelerdir?

1. İki adet 5 x 6 ebadında arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf

2. Nüfus cüzdanı aslı (fotokopi ile işlem yapılamamaktadır)

3. Mevcut pasaport

4. Pasaport harç bedeli

E-pasaport harç bedelleri:

6 ay:180 SAR

1 yıl:208 SAR

2 yıl:264 SAR

3 yıl:325 SAR

5 – 10 yıl:409 SAR


3. E-Pasaportlar kaç günde Cidde’de olur ve gelip gelmediğini nasıl öğrenebilirim?

Ortalama olarak müracaat tarihini izleyen iki hafta içinde yeni pasaport Cidde’ye ulaşmaktadır.

Müracaat sırasında vereceğiniz e-posta adresine otomatik olarak mail gönderilmektedir.

4. E-Pasaportumu teslim almak için ne gerekli?

E-Pasaportunuzu teslim almak için bir önceki pasaportunuzu yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

E-Pasaportlar kişinin bizzat kendisine veya müracaat sırasında vekaletnameyle tayin ettiği vekiline teslim edilmektedir.

5. Suudi Arabistan’da doğan bebeğime nasıl pasaport çıkarabiliriz?

 Yeni doğan bebeklerin öncelikle nüfus kayıtlarına tescil edilmesi gerekmektedir. Bunun için gerekli belgeler: Doğum belgesi ve fotokopisi, evlenme cüzdanı ve fotokopisi (varsa), anne ve babanın nüfus cüzdanları ve fotokopileri

Doğum tescili için ebeveynden birinin başvurusu yetmekle birlikte, yeni sistem çerçevesinde doğrudan tescil işlemi yapılıp nüfus cüzdanı düzenlenebildiğinden anne ve babanın birlikte gelerek aynı gün çocuk için pasaport başvurusunda bulunmaları mümkündür.

6. 18 yaşın altında çocuğum var. Eşim Türkiye’de veya başka bir ülkede. Tek başıma çocuğumun e-pasaport başvurusunu gerçekleştirebilir miyim?

18 yaşın altındaki çocuklar için ebeveynin ikisinin muvafakati gerekmektedir. Eşlerden biri Türkiye’de ise, Noter’den, yurtdışında ise en yakın T.C. Büyükelçiliği/Başkonsolosluğundan muvafakatname düzenlenmesi gerekmektedir.

7. Çocukların ebeveynlerinin e-Pasaportuna kaydettirilmesi mümkün müdür?

Hayır. E-Pasaportlarda çocukların anne veya babalarının pasaport refakat hanesine kaydedilmesi teknik olarak mümkün olmadığından e-Pasaportlar, başvuru sahiplerinin yaşı gözetilmeksizin, tüm bireyler için müstakil olarak düzenlenmektedir. Bu nedenle e-Pasaportlarda refakat hanesi bulunmamaktadır.

8. 18 yaşından küçük çocuklarımın e-pasaport başvurusu için Konsolosluğa gelmelerigerekir mi?

12 yaşından büyük olan tüm çocuklar e-pasaport formuna imza attıkları için ebeveynleriyle birlikte mutlaka Konsolosluğa gelmeleri gerekmektedir.

9. Suudi Arabistan’da Cidde dışında ikamet ediyorum. Bir yakınım benim yerime E-Pasaportbaşvurusunda bulunabilir mi? Eşimin ve çocuklarımın pasaport başvurusunuben yapabilirmiyim?

Hayır. E-Pasaport başvuruları yaş ayrımı gözetilmeksizin, şahsen yapılmaktadır. Eşiniz, henüz reşit olmayan çocuğunuz dahil olmak üzere, adına E-pasaport düzenlenecek tüm vatandaşlarımızın E-Pasaport başvurusu için Başkonsolosluğumuza gelmeleri gerekmektedir. (18 yaşından küçük çocukların e-pasaport başvurularında anne ve babanın yazılı muvafakati alınmaktadır.)

10. E-Pasaportumu bir yakınım teslim alabilir mi?

E-Pasaportunuz, ancak başvurunuz sırasında muvafakatini belirteceğiniz kişiye imza karşılığında teslim edilebilmektedir. Teslimat sırasında eski pasaportunuzun da Başkonsolosluğumuzca iptal edilmesi gerekmektedir. Eski pasaportunu teslim etmeyen vatandaşlarımıza e-pasaportları verilememektedir.

11. En fazla kaç yıllık E-Pasaport düzenlenebilir.

18 yaşından büyükler için en fazla on, 18 yaşından küçükler için en fazla beş yıllık e-pasaport düzenlenebilir.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın on yıllık pasaport almaları tavsiye edilmektedir.

12. E-Pasaport başvuru işlemi ne kadar sürmektedir?

Başvuru işlemi ortalama 10 dakika içinde tamamlanmaktadır. Başvuru sırasında alınan bilgiler, başvurunun iletildiği sistemde yoğunluk olmadığı takdirde, başvurunun yapıldığı gün yaklaşık 30 saniye içinde güvenlikli elektronik ortamda tanzim merkezine iletilmekte ve kişiselleştirme (baskı/yazım) sırasına girmektedir.

13. E-Pasaportumu başvuru yaptıktan kaç gün sonra alabilirim?

Yurt dışında ikamet eden vatandaşlarımızın e-Pasaportları başvurularının iletilmesinin ardından ortalama 10-15 gün içinde Başkonsolosluğumuza ulaşmaktadır.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın planladıkları seyahatten en az on beş (15) gün önce müracaatlarını yapmaları önem arz etmektedir.

14. E-Pasaportumun süresini uzattırabilir miyim?

Hayır. E-Pasaportunuzun süresi dolduğu takdirde, yeni bir e-Pasaport başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

15. E-Pasaport başvurusu sırasında verilmesi gereken biyometrik fotoğrafın taşımasıgereken özellikler nelerdir?

Son altı ay içinde çekilmiş 5cm x 6cm ebatında arka fonu beyaz biyometrik vesikalık olacaktır.

Yüz fotoğraf üzerinde ortalanmış, çene ucundan saçların başladığı bölgeye kadar sağ ve sol yüz hatları tamamen görünür olacaktır.

Baş öne eğik veya herhangi bir tarafa dönük olmayacak, yüzün doğal rengini yansıtacak, nötr bir yüz ifadesiyle doğrudan kameraya bakarken, gözler açık, ağzı kapalı olarak çekilmiş olacaktır.

Fotoğrafta leke ve bükülmeler olmayacaktır.

Gözlerin önü saç veya gözlük çerçevesiyle kapatılmamış olacak, güneş gözlüğü veya gözlük camı üzerinde yansımalar olmayacaktır.

Işık yüze eşit ölçüde yansıtılacak, yansıma veya gölgeler bulunmayacaktır.

Küçük çocukların biyometrik fotoğrafları bu hususlara dikkat edilerek çekilmiş olacaktır.

16. E-Pasaport harç bedelleri nasıl belirleniyor? Düzenlenen e-Pasaportların Türkiye’den T.C.Cidde Başkonsolosluğuna gönderimi ile ilgili herhangi bir ücret ödemem gerekir mi?

Pasaport defter ve harç bedelleri her yıl Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmekte ve Resmi Gazete'de yayımlanmaktadır. Türkiye’de düzenlenen e-Pasaportların Başkonsolosluğumuza gönderim ücreti olarak, e-pasaport başvurusu sırasında (2016 yılı için) 17 SAR Posta Bedeli tahsil edilmektedir.

17. E-Pasaportlar niçin başvuruda bulunduğum T.C. Cidde Başkonsolosluğundadüzenlenmiyor?

Kişisel bilgi güvenliğinin sağlanması amacıyla birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de e-Pasaportlar Türkiye’deki merkezi tanzim biriminde düzenlenmektedir.

18. Yurtiçinde yaşayanların e-Pasaportları doğrudan adreslerine gönderilebilirkenyurtdışındayaşayanların e-Pasaportları niçin adreslerine gönderilmiyor?

Yurt içinde yaşayanların eski pasaportları e-Pasaport başvuruları sırasında iptal edilmekte ve başvuru sahibinin e-Pasaportunu alması için tekrar başvuru merkezine gelmesine gerek kalmamaktadır. Ancak bilindiği üzere, yurtdışında pasaport aynı zamanda kişinin kimliği yerine de geçmekte ve birçok resmi işlemde kullanılmaktadır. Bu nedenle, e-Pasaport başvurusunda bulunan vatandaşlarımızın başvurusu sonuçlanıp yeni pasaportlarını alıncaya kadar geçecek süre içinde pasaportsuz kalmalarını önlemek amacıyla mevcut pasaportları başvuru sırasında iptal edilmemektedir. Yeni pasaport, başvurulan temsilciliğe ulaştığında başvuru sahibi temsilciliğimize davet edilerek, eski pasaportun işlem sayfaları iptal edildikten sonra yeni e-Pasaportu, iptal edilmiş eski pasaportla birlikte başvuru sahibine imza karşılığında teslim edilmektedir. Bu nedenle, yurtdışında yaşayan başvuru sahiplerinin e-Pasaportlarının yalnızca başvuru merkezlerinde (Büyükelçiliklerin Konsolosluk Şubeleri ve Başkonsolosluklar) teslim edilmektedir.

19. Eski pasaportumun geçerlilik süresi e-Pasaportuma eklenecek mi?

 (Not: Suudi Arabistan’a yapılacak seyahatlerde pasaportunuzun geçerlilik süresi, vizenizin veya vize muafiyet sürenizin sona ereceği tarihten itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır.)

20. Eski tip pasaport işlemlerimi nasıl ve nerede yaptırabilirim? T.C. Cidde Başkonsolosluğuna başvurarak eski tip pasaportumla ilgili işlem yaptırmam mümkün mü?

 Halihazırda, eski tip pasaportlarla ilgili, pasaport düzenleme, uzatma, refakat hanesine kayıt dâhil tüm işlemler sonlandırılmış bulunmaktadır.

21. Eski tip pasaportumu en geç hangitarihe kadar kullanabilirim?

 Eski tip pasaportlarla seyahat imkanı 24 Kasım 2015 tarihinde sona ermiştir.

22. E-Pasaportumu kaybedersem ne yapmalıyım?

En kısa süre içerisinde en yakın karakola müracaat edip, pasaportunuzu kaybettiğinize dair belge alınız.

Başkonsolosluğumuza süratle haber vererek karakoldan alacağınız yazı ile birlikte müracaat ediniz.

Kayıp veya çalıntı pasaportlar sınır kontrollerinde kolayca tespit edilebilmektedir. Bu nedenle, sınır makamlarının bilgilendirilmesi amacıyla durum en kısa sürede başvuru merkezlerine (yurt içinde Emniyet Müdürlüklerine veya en yakın karakola, yurt dışında ise mesai saatleri içinde dış temsilciliklere) bildirilmelidir.

23. Geçici Pasaport nedir ve hangi durumlarda düzenlenmektedir?

 Başkonsolosluğumuzca; pasaport kaybı, pasaportun geçerlilik süresinin bitmesi, Türkiye’ye sınırdışı edilme gibi durumlar ile sağlık sorunu, bir yakının vefatı gibi acil durumlarda “seyahat belgesi” yerine makinede okunabilir nitelikte geçici pasaportlar tanzim edilmektedir.

 Başvuru sırasında iki adet 5cm x 6cm ebatında fotoğraf, nüfus cüzdanının aslı, pasaport kaybedildiyse Suudi Arabistan’da ikamet edilen bölgeden sorumlu emniyet birimlerinden alınacak kayıp belgesi ibraz edilmelidir. Geçici pasaportlar yalnızca adına düzenlendiği kişinin Türkiye’ye veya mukim olduğu yere dönüşünü teminen bir aylık ve tek seferlik düzenlenmektedir.

Acil durumlarda kişinin yalnızca Türkiye'ye seyahat edebilmesini sağlar.

Geçici pasaportlar harçsız olarak aynı gün içinde düzenlenebilmektedir.

 Türkiye'ye girdikten sonra işlevini tamamladığı için bir daha kullanılamamaktadır.

Acil durumda gerçekleştirilen seyahatin bitiminde Türkiye'den yurtdışına tekrar çıkabilmeniz için e-Pasaport başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Geçici pasaport talebinde bulunacak vatandaşlarımızın sözkonusu pasaport ile Suudi Arabistan’dan çıkışına müsaade edilip edilmeyeceğini önceden araştırması faydalı olacaktır. Suudi Arabistan’da nizami olarak mukim kişilerin huruç-avdesi geçici pasaporta yapılmamaktadır.

Geçici pasaport alan vatandaşlarımızın Suudi makamlarına müracaat ederek çıkış almaları gerekmektedir. Aksi takdirde, sınırdan çıkış yapmalarına izin verilmemektedir.

24. Kefilimle sorunum var. Pasaportum onun elinde. Konsolosluktan geçici pasaport alarak Suudi Arabistan’dan ayrılıp Türkiye’ye gidebilir miyim?

Suudi Arabistan yerel mevzuatı gereği, ikameli bir yabancının ülkeden ayrılması çıkış-giriş (huruc-avde) veya nihai çıkış (huruc nihai) alarak mümkün olabilir. Dolayısıyla kefilinizle sorununuzu çözmeden veya bununla ilgili Mektebul-Amel’den karar çıkartmadığınız sürece, elinizde pasaport veya geçici pasaport bulunması ülkeden ayrılmak için yeterli değildir.

25. E-Pasaportlara giriş ve çıkış damgaları vurulacak mı?

Evet. Bu konudaki mevcut uygulama değişmemiş olup, sınır giriş ve çıkışlarında e-Pasaportun ilgili sayfalarına giriş ve çıkış damgaları vurulmaktadır.

26. Reşit olmayan çocuklardan da imza alınıyor mu?

Yurt dışında başvuru işlemleri sırasında, 12 yaşından gün almamış çocukların başvuru formları velileri veya vasileri tarafından imzalanmaktadır. 12 yaşından gün almış ve daha büyük çocukların başvuru sırasında imzaları alınmaktadır.

27. Çocukların e-Pasaportlarında fotoğraf bulunması gereksiz bir uygulama değil mi?

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) mevzuatı ve Pasaport Kanunu uyarınca tüm e-Pasaportlarda fotoğraf bulunması zorunludur.

28. Bana daha kısa sürede pasaport lazım. Sürece müdahale etmek mümkün mü? Telefonaçıp benim pasaportumu hemen hazırlamalarını sağlayamaz mısınız?

Bu sürece müdahale edilemiyor.

Pasaport talebinizi alıp, onayladıktan sonra her şey kendi mecrasında seyrediyor.

Yapılan işlemlerin her olarak aşamasında sistem size otomatik bilgilendirme e-postası gönderiyor.

29. Bir tanıdığım bir günde pasaport aldığını söylüyor.

Yurt dışında müracaat etmiş birisi için bu mümkün değil.

Müracaat bilgisayardan online olarak gönderiliyor.

Tanzim edilen pasaport daha sonra hızlı posta/kurye servisi ile müracaatı alan dış temsilciliğe gönderiliyor.

30. Yeni pasaport aldığımda eski pasaportum bana geri verilecek mi?

İlgili sayfaları iptal edildikten sonra eski pasaportunuz size geri verilecektir.

31. Yeni pasaport aldığımı Suudi Arabistan makamlarına bildirecek miyim?

Evet, yeni pasaportunuzdaki bilgilerin Suudi Arabistan makamlarınca (Cevazat) bilgisayar sistemine işlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, idari işlemlerde veya ülkeye giriş çıkış yaparken sorun çıkabilir.

32. . Suudi Arabistan’a yeni geldim. Oturma izni çıkartmak için ne kadar zamanım var?

 Vize süresi içinde işlemlerin tamamlanması gerekmektedir. Aksi takdirde kaçak ve cezalı durumuna düşebilirsiniz.

33. Suudi Arabistan’da oturuyorum. Pasaportumun süresi doldu. Ceza ödeyecek miyim?

Pasaportların geçerlilik sürelerinin iyi takip edilmesi, süre bitiminden en az 30 gün önce yeni pasaport almak için Başkonsolosluğumuza müracaatta bulunulması tavsiye edilmektedir.

 Oturma izninin süresi dolan kişi cezalı duruma düşer. Bu kişi, polisin yakalaması halinde ülkede kaçak bulunmaktan gözaltına alınabilir.

 Kişinin varsa hukuki sorununu çözmeden ülke dışına çıkışına Suudi makamlarınca izin verilmemektedir.

34. Cezalı duruma düşmemek için ne yapılmalı?

 Pasaportun geçerlilik süresi dolmadan en az 30 gün önce Başkonsolosluğumuza yeni pasaport müracaatında bulunulmasında ve

 Oturma izni süresi sona ermeden Suudi makamları nezdinde izin yenileme işlemlerine başlanılmasında yarar bulunmaktadır.


Pazar - Perşembe

09:00 - 17:00

Konsolosluk Şubemiz Pazar-Perşembe günleri 09:00-14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
1.1.2020 Yeni yıl tatili
24.5.2020 26.5.2020 Ramazan Bayramı
31.7.2020 3.8.2020 Kurban Bayramı
23.9.2020 Suudi Arabistan Milli Günü
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı