29 Ekim Milli Gün Resepsiyonu Konuşması

Salih Mutlu Şen 29.10.2011

CİDDE BAŞKONSOLOSUMUZ SAYIN SALİH MUTLU ŞEN’İN CUMHURİYETİMİZ İLANININ 88. YILDÖNÜMÜ VESİLESİYLE DÜZENLENEN CUMHURİYET BAYRAMI  RESEPSİYONUNDA YAPTIĞI KONUŞMA


(29 Ekim 2011, Cidde)


 


 


Sayın Meslektaşlarım, Değerli Başkonsoloslar,


Sayın İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcıları,


Sayın İslam Kalkınma Bankası Başkan Yardımcıları,


Türkiye’nin dostu saygıdeğer konuklar, 


Değerli vatandaşlarım,


 


Cumhuriyetimizin ilanının 88. yıldönümü vesilesiyle düzenlediğimiz Resepsiyonumuza hoşgeldiniz.


 


Bildiğiniz gibi, geçtiğimiz hafta hem ülkemizde hem de Suudi Arabistan’da üzüntü verici gelişmeler yaşadık. Öncelikle huzurlarınızda, 22 Ekim günü vefat eden Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Başbakan Birinci Yardımcısı ve aynı zamanda Savunma ve Havacılık Bakanı ve Genel Müfettişi Sultan bin Abdülaziz’e Allah’tan rahmet diliyorum. Tüm Suudi halkına başsağlığı temennilerimi iletiyorum. Sayın Başbakanımız, taziye için 26 Ekim’de Riyad’ı ziyaret etmiştir. 25 Ekim’deki cenaze törenine Sayın Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç katılmıştır.


 


Diğer taraftan ülkemizde ise son dönemde artan terör olaylarına bağlı olarak şehitler verdik. En son Çukurca’daki hain saldırılar sonucu 24 askerimizi şehit vererek acımız bir kat daha artmıştır. Bunun hemen akabinde Van’da yaşanan 7.2 büyüklüğündeki deprem sonucu 500’den fazla vatandaşımız hayatını kaybetti. 2500’e yakın vatandaşımız yaralandı. Bu vesileyle milletimize başsağlığı temennilerimi iletiyorum, sabırlar diliyorum. Yaralılara da Allah’tan acil şifalar diliyorum.  


 


Değerli konuklar,


 


Türk milleti, kardeş ülke Somali’de yaşanan açlık ve kıtlığa da duyarsız kalmamıştır. Sayın Başbakanımız bu zor zamanda bizzat Somali’ye giderek, dayanışma ve hassasiyetimizi ortaya koymuştur. 7 Ekim itibariyle, Başbakanlık tarafından başlatılan kampanya çerçevesinde açılan hesaplarda bugüne kadar 110 milyon TL toplanmıştır. Keza bugüne kadar, AFAD’ın koordinasyonu altında Somali’ye gönderilen ayni yardımların toplamı 49 milyon TL’ye ulaşmıştır.  Ülkemizin Somali’ye yönelik başlattığı yardım kampanyası sonucunda toplanan meblağın Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın (TİKA) koordinasyonunda Somali’ye yönelik insani yardım ve kalkınma yardımı temelinde kullanılması öngörülmektedir. 


 


Dış politikasının temel ilkesi Büyük Atatürk’ün Yurtta Sulh Cihanda Sulh ilkesi olan Türkiye Cumhuriyeti, 88. kuruluş yıldönümünü kutlarken, Mısır’da, Tunus’ta ve Libya’daki kardeşlerimizi refah, huzur ve istikrara kavuşması yolunda atılan adımları desteklemiş, insani ve siyasi yönden gereken yardımları yapmıştır. Suriye’de de, halkın özlem ve beklentilerini karşılayacak reformların yapılarak, ülkenin istikrara kavuşması en büyük dileğimizdir. Türkiye her zaman Filistinli kardeşlerimizle omuz omuza durmaya devam edecektir. Filistin’in BM’de üye devlet olarak kabulüne ülkemizce tam destek verilmektedir. Filistin halkına insani ve kalkınma yardımlarımız devam edecektir. Afganistan’ın huzur, refah ve kalkınması yolundaki aktif politikamız sürecektir. Afganistan için İstanbul Konferansı Kasım ayın başında İstanbul’da düzenlenecektir. Genel Sekreterliği Sayın Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu tarafından deruhte edilen İslam İşbirliği Teşkilatı, dış politikamızda çok önemli bir yere sahip olup, ülkemiz Teşkilatı ve Sayın Genel Sekreterin çalışmalarını tam olarak desteklemektedir. İİT uzmanlık kuruluşu olan İslam Kalkınma Bankası’yla da ilişkilerimiz yoğunlaşmıştır. 2011 yılı içinde Türkiye, Banka grubunun kuruluşları olan Uluslararası İslami Ticaret Finansman Şirketi'ne (ITFC) ve İslam Özel Sektörün Geliştirilmesi Kurumu’nun (ICD) tam üyesi olmuştur. 


 


2008’deki finans krizinin sonuçları dünyada ve özellikle gelişmiş ülkelerde etkisini her geçen gün farklı yüzleriyle göstermektedir. Bugün birçok Hükümet ciddi sosyal çalkantılarla karşı karşıyadır. Ülkemiz ise 2010 ve 2011 yıllarında yüksek büyüme hızını sürdürebilmiş ve kredi derece notunu yükseltebilen nadir ülkelerden biri olmuştur. Büyük altyapı projeleri süratle hayata geçirilmektedir. Son olarak, Sayın Başbakanımız tarafından açıklanan Kanal İstanbul projesi, İstanbul Boğazı’ndaki petrol tankeri trafiğine çözüm oluşturacak niteliktedir. Halen Ankara-Eskişehir ve Ankara-Konya arasındaki hızlı tren hatlarının 2 sene içerisinde İstanbul ve Sivas’a kadar uzatılması öngörülmektedir. Son 10 sene içerisinde 15.000 km.den fazla duble yol inşa edilmiştir.


 


Türkiye-Suudi Arabistan ilişkileri, tarihi dostluk ve kardeşlik zemininde, her sahada yükselmeye, gelişmeye ve çeşitlenmeye devam etmektedir. 2011 senesinde ülkemizden üst düzey ziyaretler olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımız Ağustos ayındaki ziyaretinde Haremeynin Hizmetkârı Kral Abdullah ve ayrıca İçişleri Bakanı ve Başbakan İkinci Yardımcısı Prens Naif bin Abdulaziz ile görüşmüştür. Sayın Başbakanımız Mart ayında Cidde Ekonomik Forumu’na katılarak bir konuşma yapmıştır. Sayın Bakanımız Ahmet Davutoğlu Temmuz ayında Cidde’de Dışişleri Bakanı Prens Saud Al-Faisal ile bölgesel gelişmeleri kapsamlı olarak ele almıştır. 


 


2011 yılında Suudi Arabistan’la ticaret hacmimizin 2008 mali krizi öncesindeki dönemin de üstüne çıkarak 6 milyar Dolara yaklaşması beklenmektedir. Müteahhitlik firmalarımız, Eser Onur şirketi,  ortağı NESMA ile Cidde kenti yağmur suyu drenaj altyapısı projesini yürütmektedir. Yapı Merkezi şirketimiz, Bin Ladin Grubu ile Haremeyn demiryolu çerçevesindeki Medine ve Mekke istasyonlarını inşa edecektir. TAV firmamız, Saudi Oger ve Al Rajhi Gruplarla Medine Havalimanı yeni terminali inşası ve işletimi projelerini üstlenmişlerdir. Bu projelerin tümü Suudi Arabistan açısından çok önemli ve prestij niteliğindeki projeleridir. Suudi makamlarına şirketlerimize duydukları güven nedeniyle teşekkür ediyorum.


 


2011 yılında Suudi Arabistan’ı ziyaret eden Umreci vatandaşlarımızın sayısı bir rekor kırarak 400 binin üzerine çıkmıştır. Bu sayının orta vadede ise 1 milyona çıkması beklenmektedir.


 


Son olarak, bölgemizde mukim vatandaşlarımızın Suudi Arabistan’da huzur içinde yaşamaları ve çalışmalarına imkan sağladıkları için saygıdeğer Suudi makamlarına özellikle şükranlarımı ifade etmek istiyorum.


 


En içten sevgi ve saygılarımı sunarım.


Atatürk

Mete Zaimoğlu Consul General
Sunday - Thursday

09:00 - 17:00

You can apply for consular affairs every day except Friday-Saturday between 9.00 am and 17.00 am in person.
1/1/2021 New Year
5/12/2021 5/14/2021 Religious Holiday (Ramadan)
7/20/2021 7/23/2021 Religious Holiday (Sacrifice/Al-Adha)
9/23/2021 National Day of Saudi Arabia
10/29/2021 National Day