29 Ekim 2010 Cumhuriyet Bayramı Konuşması

Salih Mutlu ŞEN 30.10.2010
Sayın Meslektaşlarım,
Değerli Başkonsoloslar,
Sayın İKÖ Genel Sekreter Yardımcıları,
Sayın İslam Kalkınma Bankası Başkan Yardımcıları,
Saygıdeğer konuklar,
Değerli vatandaşlarım,
Hoş geldiniz.

Türkiye Cumhuriyeti, 87. kuruluş yıldönümünü şerefle, gururla ve mutlulukla kutlamaktadır. Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetimiz 29 Ekim 1923’te ilan edilmiştir. Kutlamayı, bugüne 30 Ekim’e almış olmamız, Suudi Arabistan’da bu yıl 29 Ekim’in tatil günü olan Cuma’ya rastlamış olmasından kaynaklanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti, başta komşuları ve bölgesi olmak üzere, tüm dünyada barış, adalet, işbirliği, dayanışma ve refahın yaygınlaşmasını ve hakimiyetini sağlamayı amaçlamaktadır. Son bir yılda, Türkiye, Kırgızistan’dan Filipinler’e, Afganistan’dan Bosna-Hersek’e, Pakistan’dan Somali’ye uzanan çok çeşitli coğrafyalarda bu yolda büyük gayretler sarfetmiş, katkılar yapmıştır.

Kırgızistan’da meydana gelen iç çatışmalarda, en yüksek düzeylerde bölgeyi ziyaret ederek, bu ülkenin istikrara kavuşması, akan kardeşkanının durdurulması için maddi manevi destek vermiş, çatışan kardeş grupları ülke içinde bir uzlaştırma konferansında bir araya getirmiş, yeniden imar projeleri geliştirmiştir.

Filipinlerde İKÖ çerçevesindeki iç uzlaşıya yönelik teşvik ve katkılarını devam ettirmiştir.

Türkiye’nin Afganistan’a yönelik kapsamlı bir yardım faaliyeti öteden beri devam etmektedir.

Vardak’tan sonra Cevizcan ilinde de Bölgesel Yeniden İmar Ekibi kurulmuş ve faaliyete geçmiştir. 26 Ocak 2010’da İstanbul’da Afganistan’a Komşu Ülkeler Zirvesi düzenlenmiştir. Önümüzdeki günlerde de, Afganistan Bölgesel Ekonomik Konferansı yine ülkemizde yapılacaktır.

Tarihi dostluk ve kardeşlik bağlarımızın bulunduğu Pakistan’da Ağustos ayı başında meydana gelen sel felaketi sonrasında Türkiye hızla acil yardım ve uzun dönemli yardım faaliyetine başlamıştır. Türkiye, Suudi Arabistan gibi sel felaketi sonrasında Pakistan’a en çok yardım yapan ülkeler arasındadır. Sayın Bakanımız Ahmet Davutoğlu ve Muhterem Eşleri Sare Davutoğlu Hanımın himayelerinde tüm Türk dış temsilciliklerinde başlatılan yardım kampanyasında, Dışişleri Mensupları Dayanışma Derneği’nde (DMEDD) 2 milyon dolardan fazla yardım toplanmıştır. Bu yardımlarla, Onursal Başkanı Sayın Sare Davutoğlu Hanımefendi olan DMEDD tarafından Pakistan’da iki adet hastane yapılacaktır. Bu vesileyle kardeş Pakistan milletiyle her zaman dayanışma içinde hareket edeceğimizi vurgulamak ve afet sırasında hayatını kaybedenler için taziyelerimi sunmak isterim.

Somali’nin barış ve istikrara kavuşması yolunda 21-23 Mayıs 2010 tarihlerinde İstanbul’da Konferans düzenlenmiştir.

Bosna Hersek’te tarihi uzlaşmanın sağlanarak geleceğe bakılması gerektiğine inanmaktadır. Bu yolda Türkiye, Bosna-Hersek ve Sırbistan Üçlü Zirve toplantısı 24 Nisan 2010 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

Afrika’ya açılım politikamız çerçevesinde birçok Afrika ülkesinde Büyükelçiliklerimiz faaliyete geçmiştir. Afrika’nın kalkınmasına yönelik yardım faaliyetlerimiz devam edecektir.

Irak’ta güvenliğin, istikrarın ve huzurun sağlanması temel önceliğimizdir.

Orta Doğu Barış Sürecinde uzun süredir yaşanan tıkanmayı takiben ABD’nin çabaları sonucunda İsrail ve Filistinliler arasında doğrudan görüşmelerin başlatılmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Türkiye, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, Orta Doğu’da adil, kalıcı ve kapsamlı barışın tesis edilmesine yönelik tüm çabaları desteklemeye devam edecektir. İKÖ, Kudüs ve Filistin davalarını savunmak ve korumak amacıyla kurulmuştur. İKÖ’nün çalışmalarına büyük önem atfetmekte

Pazar - Perşembe

09:00 - 17:00

KONSOLOSLUK ŞUBEMİZ PAZAR-PERŞEMBE GÜNLERİ 08:30-14:00 SAATLERİ ARASINDA HİZMET VERMEKTEDİR.
1.1.2018 Yeni yıl tatili
23.4.2018 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
14.6.2018 17.6.2018 Ramazan Bayramı
20.8.2018 24.8.2018 Kurban Bayramı
23.9.2018 Suudi Arabistan Milli Günü
29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı