Türkiye Cumhuriyeti

Cidde Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

Karşılıklı üst düzey ziyaretler, 14.09.2008

2006 AĞUSTOS AYINDAN SONRA GERÇEKLEŞTİRİLEN KARŞILIKLI ÜST DÜZEY ZİYARETLER
 
Türkiye’den Suudi Arabistan’a
 
8 Ekim 2006
 
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Kral Abdullah’ın davetine icabetle, Suudi Arabistan'a bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Sayın Başbakan'ın heyetinde, Devlet Bakanları Sayın Mehmet Aydın ve Sayın Ali Babacan da yer almıştır.
 
31 Ağustos-2 Eylül 2006
 
Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Atilla Koç, Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Iyad bin Ameen Madani'nin davetine icabetle, Suudi Arabistan'a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaretin ilk bölümünde, Cidde’de, Suudi turizm yatırımcıları, THY yetkilileri ve Suudi seyahat acentaları temsilcilerinin katılımıyla bir çalışma toplantısı düzenlenmiştir. Ziyaret çerçevesindeki resmi temaslar ise 2 Eylül 2006 tarihinde yine Cidde'de gerçekleştirilmiştir. Sayın Bakan Koç, ilk olarak, Suudi karşıtı lyad bin Ameen Madani ile heyetlerarası görüşmede biraraya gelmiş, aynı gün, Suudi Arabistan Turizm Yüksek Komisyonu Genel Sekreteri Prens Sultan bin Salman ile de bir görüşme gerçekleştirmiştir. 
 
29 Ocak-1 Şubat 2007
 
Suudi Arabistan Şura Meclisi’nde oluşturulan Suudi Arabistan-Türkiye Dostluk Grubu’nun üyeleri, Dr. Fahad Al-Shamary başkanlığında bir heyetle ülkemizi ziyaret etmişlerdir. Sözkonusu dostluk grubu üyeleri, TBMM Başkanı Sayın Bülent Arınç ve Dışişleri Bakanı Sayın Gül tarafından da kabul edilmişlerdir.
 
17 Şubat 2007
 
Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Abdullah Gül, Riyad’da, Suudi karşıtı Prens Saud El Faysal’la görüştükten sonra, aynı gün, Kral Abdullah tarafında da kabul edilmiştir.  
 
23-25 Şubat 2007
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 8. Cidde Ekonomik Forumu’na katılmak üzere ziyaret ettiği SA’da, ilk olarak Riyad’a gelerek 24 Şubat 2007 tarihinde Kral Abdullah’la biraraya gelmiştir. Sayın Başbakan, Cidde’deki programı çerçevesinde, Türk-Suudi İş Konseyi Toplantısı’na da iştirak etmiştir.
 28-30 Mayıs 2007
Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül, Suudi Arabistan Savunma ve Havacılık Bakanı Veliaht Prens Sultan bin Abdülaziz'in davetine icabetle gerçekleştirdiği resmi ziyarette Prens Sultan ile heyetler halinde biraraya gelmiş, ayrıca, Suudi İçişleri Bakan Yardımcısı Prens Ahmed ile de görüşmüştür. MSB Sayın Gönül'ün heyetinde yer alan Savunma Sanayi Müsteşarı Sayın Murad Bayar ise Suudi Savunma Bakan Yardımcısı Prens Halid'in yanısıra, Suudi Kuvvet Komutanları ile ayrı ayrı biraraya gelmiştir.
18-20 Haziran 2007
Sağlık Bakanı Sayın Prof. Dr. Recep Akdağ, Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Hamad Al-Manaa'nın davetine icabetle, 18-20 Haziran 2007 tarihlerinde Suudi Arabistan'a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.
Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye
 
 8-10 Ağustos 2006
Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz Al Saud, Cumhurbaşkanımız Sayın Ahmet Necdet Sezer'in davetine icabetle, Türkiye'ye resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bu ziyaret, merhum Suudi Kralı Faysal'ın 1966 yılındaki ziyaretinden sonraki dönemde, Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye Devlet Başkanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret olmuştur. 
 
21-23 Ocak 2007
 
Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Hamad Al-Manaa, Sağlık Bakanı Sayın Prof. Dr. Recep Akdağ'ın davetine icabetle, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.