Türkiye Cumhuriyeti

Cidde Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

Suudi Arabistan'da Yaşam, 17.01.2011

Suudi Arabistan’da ülkemize oranla sıcak bir iklim yaşanmaktadır. Suudi Arabistan'ın Kızıldeniz boyunca uzanan batı sahillerinde yazlar çok sıcak ve rutubetli kışlar ise ılık geçmektedir. Riyad'ın yer aldığı orta bölgede ise yaz ayları kuru ve sıcaktır. Nisan sonlarında başlayan aşırı sıcaklar Eylül-Ekim sonlarına kadar devam etmektedir. Yaz aylarında, hava sıcaklığı ortalaması 44 derecenin altına düşmemektedir. Kasım-Aralık ayları, Riyad ve çevresinde en güzel ve keyifli havaların hüküm sürdüğü zaman dilimini oluşturmaktadır.

Kış aylarında ise gündüzleri ılık, geceleri serin geçmektedir. Serin havanın kendini hissettirdiği Ocak-Şubat aylarında gece sıcaklığı ortalaması 10-12 derecedir. Kış aylarında palto ve benzeri kalın kışlık giysiler kullanılmamakla birlikte, mont, pardösü, ince kazak, hırka vb. giysilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Batı kıyıları Kasım ve Şubat ayları arasında yağmur almaktadır. Riyad'ın bulunduğu Orta bölge daha az yağmur almakla birlikte, özellikle Mart, Nisan ve Mayıs aylarında kısa süreli sağanak yağışlar görülmektedir.

Suudi Arabistan’da hicri takvim uygulanmaktadır. Perşembe ve Cuma günleri tatil olup, haftanın ilk günü Cumartesi’dir.

Suudi Arabistan’da Ramazan ayları işler yavaşlamaktadır. Ramazan Bayramı 20 gün kadar sürebilmektedir. Kurban Bayramında da yaklaşık 10 günlük bir tatil uygulanmaktadır.

Suudi Arabistan halkı genel olarak misafirperver, sakin ve barışçıldır. Halkta son dönemde Türklere yönelik bir sempati oluşmaktadır. Türk ve Müslüman olmak, sıradan halkla olan ilişkilerde avantaj sağlamaktadır.

Suudi Arabistan’da Arapça konuşulmaktadır. Hizmet sektöründe işgücünün önemli bir bölümünün yabancılardan oluşması nedeniyle İngilizce de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Suudi Arabistan’da toplu taşıma imkanı bulunmamaktadır. Taksiler bol ve ücretleri bir nebze ucuzdur. Özel araç sahibi olmak günlük işlerin yürütülmesi açısından çok önemlidir. Çoğunlukla, büyük motorlu Amerikan (Ford, Chevrolet, GMC) ve Japon (Toyota, Lexus) markaları tercih edilmektedir. Benzin ucuzdur.

Suudi Arabistan başta hukuksal düzenlemeler olmak üzere birçok yönden ülkemizden farklı özellikler gösteren bir ülkedir. Bu nedenle, Suudi Arabistan’da bulunan vatandaşlarımız, Suudi Arabistan yasalarıyla ülkemiz yasaları arasında büyük farklılıklar bulunduğunu göz önünde bulundurmalıdırlar. Ülkemiz yasalarında suç sayılmayan bazı hususlar Suudi Arabistan yasalarında (ağır) suç sayılmaktadır.

Suudi Arabistan’da devlet yönetiminde ve yasalarda şeriat kuralları geçerlidir. Sözkonusu kurallara uyulmaması durumunda ağır cezalar (idam, hapis, sınırdışı) uygulanabilmektedir.

Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi ve Cidde Başkonsolosluğumuz, yasaları ihlal eden vatandaşlarımıza ancak, yürürlükteki yasaların uygulanmasının takibi yönünde yardımcı olabilmektedir. Suudi Arabistan’da yabancılar işledikleri suçun cezasını çekmek durumunda kalmaktadır (Örneğin ülkeye içki sokulması).

Suudi Arabistan’da, adam öldürme, uyuşturucu, zina ya da eşcinsellik gibi cinsel suçlar ölümle yargılanmaktadır. Ölüm cezası açık alanda ve toplum önünde gerçekleştirilmektedir. Ancak son dönemde bu cezanın uygulanmasına giderek daha az başvurulmaktadır.

Suudi Arabistan yasalarına göre, borcun ödenmemesi suç sayılmakta ve hapis cezasına çarptırılmak için yeterli sebep olarak görülmektedir. Hapis cezası ise, borcu ortadan kaldırmamaktadır. Bu durumda, kişisel borç altına girmekten kaçınmak ve işverenin mali hesaplarını dikkatli tutmak gerekmektedir. Şahıs, çalıştığı işyerinde, Suudi Arabistan’da şirketin tek temsilcisi olarak değerlendirildiği takdirde, şirketin borçlarından kişisel olarak sorumlu tutulabilmektedir.

Suudi Arabistan’da motorlu taşıtlar için üçüncü şahıs sigortası zorunludur. Özellikle şirket arabası kullanıldığı takdirde, arabanın üçüncü şahıs sigortasının yaptırılmış olduğundan emin olunmalıdır.

Alkol tüketimi, birkaç haftadan birkaç aya kadar, alkol kaçakçılığı, üretimi ve dağıtımı ise birkaç yıl hapis cezasıyla cezalandırılmaktadır. Kırbaç cezası da uygulanabilmektedir. Suudi makamları, alkol yapımı için gerekli donanıma sahip olanları da ağır şekilde cezalandırmaktadır.

Suudi Arabistan’da uyuşturucu suçları çok ağır şekilde cezalandırılmaktadır. Yabancılar dâhil, uyuşturucu kaçakçıları ölüm cezasına çarptırılmaktadırlar. En küçük miktarda uyuşturucu bulundurmak 2 yıla kadar hapis cezasıyla sonuçlanabilmektedir.

Çalışma hayatında ve sosyal yaşamda katı bir biçimde cinsel ayrım sözkonusudur. Aile ortamı dışında kadın ve erkek bir araya gelmemektedir. Suudi kadınların çoğu yüzlerini örtmektedirler. Kadınların araba kullanmaları yasaktır.

Suudi Arabistan’da fotoğraf çekilmesine çevreye rahatsızlık vermeme şartıyla izin verilmektedir. Bununla birlikte, uygulamada toplum içerisinde fotoğraf çekilmesine sıcak bakılmamaktadır. İzin almadan bir kişinin, bir binanın veya herhangi bir yerleşim biriminin fotoğrafının çekilmemesine dikkat edilmelidir. Öte yandan, Suudi Arabistan’da kamera ve fotoğraf makinesi mağazaları yaygındır.

Suudi Arabistan’a gelmeden önce vize alınması gerekmektedir. Suudi Arabistan’a uyuşturucu, alkol, müstehcen kitap, film ve resim getirilmemelidir. Suudi Arabistan’da her gün, bazı ilaç ürünleri uyuşturucu listesine alınabilmekte olup, ülkeye iyi niyetle ilaç sokan bir kişi, gözaltına alınabilmektedir.

Suudi Arabistan’da kesin bir kıyafet yasası yoktur. Ancak, kadınlar abaya (pelerine benzer siyah üstlük) giymek durumundadırlar. Yabancılar mutavva (din polisi) ile karşılaştıklarında başlarını örtmek durumunda kalabilmektedirler. Erkekler toplum içerisinde şort giymemelidirler.

Sıcağa karşı önlem alındığı takdirde, Suudi Arabistan’a gelenler için ciddi bir sağlık tehdidi bulunmamaktadır. Yalnız Suudi Arabistan’ın güneybatısında bulunan Jizan şehrinde sıtma tehlikesi vardır ve bu bölgeye gidenler sıtma taşıyıcısı olarak değerlendirilmektedirler. Hac döneminde ziyaretçiler menenjit aşılarını göstermek durumundadırlar. Birçok ülkede olduğu gibi, Suudi Arabistan’da da, tüberküloz, polio, hepatit ve tetanoz aşısı olmak yararlı görülmektedir.

Sağlık hizmetleri, Cidde, Riyad, ve Dhahran/Dammam/Al Khobar gibi şehir merkezlerinde genellikle iyi olmakla birlikte, bir miktar pahalıdır.

Sözkonusu üç şehir merkezinde, Batılı ülkelerde mevcut birçok ürünün satın alınabileceği süpermarketler vardır.

Suudi Arabistan’da Riyad, Cidde, Mekke, Medine, Taif, Dammam, Tebuk ve Abha’da olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 8 Türk Okulu bulunmaktadır.

Suudi Arabistan’da çoğunlukla Batılıların yaşadıkları sitelere gerçekleştirilen terörist saldırılar sonucunda ülkenin her yerinde güvenlik tedbirleri arttırılmıştır.

Suudi Arabistan’da yaşamak için gelen vatandaşlarımız, Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi ya da Cidde Başkonsolosluğumuza kayıt yaptırmalıdırlar.