Başkonsolosun Mesajı

Değerli Vatandaşlarımız,

1 Nisan 2017 tarihi itibariyle görevime başlamış bulunuyorum. Üstlendiğim bu onurlu görevin heyecan ve mutluluğunu yaşıyorum.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ülkemiz için canlarını feda eden başta İstiklal Savaşı ve 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz.

Türk milleti Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatmaya ve sahip çıkmaya kararlıdır. Bunun en son örneğini de milletimiz, 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında, elindeki bayrak ve kalbindeki imanla Cumhuriyetine, Devletine, geleceğine ve bağımsızlığına yeniden sahip çıkmasıyla ortaya koymuştur. 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından Suud makamlarının ülkemize olan desteklerini hiçbir zaman unutmayacağız.

Temsil etmekten gurur duyduğumuz Türkiye Cumhuriyeti, milletinden aldığı güçle, FETÖ, PKK, PYD, YPG, DHKP-C, DEAŞ ve benzeri her türlü terör örgütleriyle mücadelesini sonuna kadar sürdürmeye kararlıdır.

Konsolosluk hizmetlerinin özenli, hızlı ve sonuç üretici biçimde sunulması; görev bölgemiz bağlamında eğitim, bilim, kültür, ekonomi ve ticaret başta olmak üzere birçok alanda Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi ve ülkemizin etkin bir şekilde tanıtılması, Başkonsolosluğumuzun temel hedefleri arasında yer almaktadır. Vatandaşlarımız ile Başkonsolosluğumuz arasındaki iletişim ve dayanışmanın artırılması da önceliğimizdir.

Bu çalışmalarımıza, sizlerin de fikirlerinizle, yönlendirmelerinizle ve aktif katılımınızla güç katacağınıza yürekten inanıyorum. Bu çerçevede, hizmetlerimizle ilgili olabilecek görüş ve tavsiyelerinizi, gerek doğrudan, gerek Başkonsolosluğumuzun iletişim araçlarını kullanmak suretiyle bizlerle paylaşmanızdan memnuniyet duyacağımı özellikle belirtmek isterim. Tavsiyeleriniz, konsolosluk işlemlerinin eksiksiz yürütülmesine ve hizmet kalitemizin yükseltilmesine yönelik çabalarımızda bizim için yol gösterici olacaktır.

Konsolosluk işlemleri hakkında bilgi edinmek ve bazı işlemlere yönelik randevu almak için e-konsolosluk uygulamasının (www.konsolosluk.gov.tr) hizmetinize sunulduğunu bu vesileyle paylaşmak isterim. Ayrıca, Dışişleri Bakanlığımız bünyesindeki Konsolosluk Çağrı Merkezi de (+90 312 292 29 29 ) 7 gün 24 saat hizmetinizdedir.

Bunların yanında, Başkonsolosluğumuzun kapılarının tabiatıyla sizlere daima açık olduğunu, konsolosluk işlemlerinizin ilgi ve özenle yerine getirilmesi gayreti içinde olacağımızı, vatandaşlarımızı ilgilendiren tüm konularda ihtiyaç duyabileceğiniz desteği her zaman yanınızda bulacağınızı özellikle vurgulamak istiyorum.

Başkonsolosluğumuz, Tebük’ten Jazan’a kadar uzanan geniş bir coğrafyaya yayılmış görev bölgemizdeki tüm vatandaşlarımıza Cumhuriyetimizin uzanan elidir, her zaman açık kapısıdır.

Suudi Arabistan’la olan dostluk ve kardeşliğimiz, Orta Doğu’nun barışı, geleceği, güvenliği ve İslam Dünyası için önemli bir teminattır.

Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin gelişmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. İki ülke arasında son yıllarda çok sayıda karşılıklı üst düzey ziyaretler gerçekleştirilmiştir.

Türkiye, Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkelerinin vatandaşlarına Türkiye'de mülk edinme hakkı sağlamıştır. Türkiye’de mülkiyet edinen Suudlular, iki halk arasındaki kardeşlik köprüsüdür.

Hac ve Umre ziyaretleri Türk-Suudi ilişkilerine ayrı bir boyut katmaktadır. Suudi Arabistan senelik Hac ve Umre için yaklaşık 600.000 Türk vatandaşına ev sahipliği yapmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyor, şahsım ve Başkonsolosluğumuzun tüm çalışanları adına en iyi dileklerimi sunuyorum.

Akif Menevşe

Başkonsolos


Pazar - Perşembe

09:00 - 17:00

KONSOLOSLUK ŞUBEMİZ PAZAR-PERŞEMBE GÜNLERİ 08:30-14:00 SAATLERİ ARASINDA HİZMET VERMEKTEDİR.
1.1.2018 Yeni yıl tatili
23.4.2018 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
14.6.2018 17.6.2018 Ramazan Bayramı
20.8.2018 24.8.2018 Kurban Bayramı
23.9.2018 Suudi Arabistan Milli Günü
29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı