İslam Kalkınma Bankası Ve Yan Kuruluşlarındaki Üst Yönetim Pozisyonları

Riyad Büyükelçiliği 17.07.2007
Suudi Arabistanın Cidde kentinde yerleşik İslam Kalkınma Bankası’nda (İKB) ve anılan Banka’nın yan kuruluşlarında münhal bulunan kadrolara ilişkin olarak Hazine Müsteşarlığımızdan alınan bir not aşağıda sunulmuştur.
Ülkemizin uluslararası kuruluşlardaki mevcudiyeti bakımından önem atfedilen bu kadrolara ilgi duyabilecek vatandaşlarımızın, İngilizce özgeçmişlerini, zamanlıca Hazine Müsteşarlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü'neiletmeleri gerekmektedir.

Başvuruya ilişkin bilgiler: Bahsekonuüst düzey münhal kadrolara nihai seçim, 56 üye ülkenin göstereceği adaylar arasından İslam Kalkınma Bankası (İKB) Yönetimi tarafından yapılacaktır. Bu kadrolara başvuru için gerekli nitelikleri haiz bütün adaylar Hazine Müsteşarlı tarafından değerlendirilecek ve ülkemiz adına gösterilecek aday veya adaylar İslam Kalkınma Bankası’na bildirilecektir.

Sözkonusu kadrolara ilgi duyan ve kamu personeli olsun veya olmasın uygun nitelikleri haiz bütün adayların Hazine Müsteşarlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne İngilizce özgeçmişlerini göndermeleri yararlı olacaktır. Zira alınan özgeçmişler muhafaza edilmekte ve ileride açılacak benzer uluslararası kadrolar için dikkate alınabilmektedir. Bununla birlikte, Hazine Müsteşarlığı’na özgeçmiş göndermek, İslam Kalkınma Bankası’ndaki anılan kadrolara başvuru yapıldığı anlamına gelmeyecektir.

İSLAM KALKINMA BANKASI ve YAN KURULUŞLARINDAKİ ÜST YÖNETİM
POZİSYONLARI
A) Director of Country Operations Department -1:
Halihazırda ülkemizin de içinde bulunduğu İngilizce konuşan ülkeler grubuna yönelik proje finansmanı işlemlerini yürüten Country Operations Department-1 Direktörlüğü boş bulunmaktadır. Bu bölüm, ülkemiz dahil Arnavutluk. Azerbaycan. Orta Asya ülkeleri, İran ve Asya ülkelerini kapsamaktadır. Atama yetkisi Banka Başkanına aittir. Belli bir görev süresi bulunmamaktadır.
Direktörlük makamı için, proje Finansmanı tecrübesi ile çok iyi derecede İngilizce bilgisi aranmakladır. İlaveten Arapça ve/veya Fransızca bilmek Banka açısından tercih nedenidir.
B) Director of Economik Policy and Strategic Planning Department
Adı geçen Bölüm ekonomik ve istatistikî araştırmalar yapmak ve Banka'nın kalkınma hedeflerine daha kolay ulaşmasını teminen ekonomik ve stratejik hedefler belirlemekle görevlidir.
Direktörlük makamı için ekonomi ve finans alanında eğitimli olmak ve çok iyi derecede İngilizce bilgisi aranmakladır. Ayrıca Arapça ve Fransızca bilmek Banka açısından tercih nedenidir.
C) Director of Islamic Research and Training Insitute (IRTI)
Adı geçen Bolüm Banka’nın İslami ekonomi ve finans konularında eğitim ve araştırma yapmakla görevli birimidir.
Direktörlük makamı için ekonomi ve finans alanında eğitimli olmak ve çok iyi derecede İngilizce bilgisi gerekmektedir. Ayrıca Arapça ve Fransızca bilmek Banka açısından tercih nedenidir.
Ç) Deputy of Chief Executive Officer International Islamic Trade Finance Corporation. (ITFC)
ITFC, İKB Grubu içinde, kamu ve özel sektör kuruluşlarına ticaret finansmanı sağlamak üzere 2005 yılında kurulmuş bulunan, ayrı bir tüzel kişiliğe sahip bir kurumdur.
ITFC Genel Müdür Yardımcısı, Kurum Genel Müdürü’nün önerisi ve Yönelim Kurulu'nun onayı üzerine Yönetim Kurulu Başkanı (İKB Başkanı) tarafından atanmakta ve Yönetim Kurulu tarafından belirlenen sürede görevde kalmaktadır.
Genel Müdür Yardımcılığı makamı için, bankacılık ve ticaret finansmanı alanında tecrübe ve çok iyi derecede İngilizce bilgisi (ayrıca Arapça ve Fransızca bilmek Kurum açısından tercih nedenidir) aranmaktadır.
SAĞLANAN MALİ İMKANLAR
1) Maaş (aylık 8-9 bin ABD Doları)
2) Ulaşım ödeneği
3) Konut Ödeneği
4) Aile Yardımı
5) Eğitim Yardımı
6) Tıbbi Yardım
7) Hayat Sigortası
En iyi dileklerimizle,
T.C. Riyad Büyükelçiliği

Pazar - Perşembe

09:00 - 17:00

Konsolosluk Şubemiz Pazar-Perşembe günleri 09:00-14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
1.1.2020 Yeni yıl tatili
24.5.2020 26.5.2020 Ramazan Bayramı
31.7.2020 3.8.2020 Kurban Bayramı
23.9.2020 Suudi Arabistan Milli Günü
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı