Dammam'a Yapılan Konsolosluk Heyeti Hakkında Basında Yer Alan Haber

Riyad Büyükelçiliği 01.04.2007

SUUDİ ARABİSTAN'DA KONSOLOSLUK HİZMETLERİ VATANDAŞIN AYAĞINA GİDİYOR

- SUUDİ ARABİSTAN'IN TÜRKİYE BÜYÜKELÇİLİĞİ, BAŞKENT RİYAD'A YAKLAŞIK 450 KİLOMETRE UZAKLIKTA BULUNAN DAMMAM BÖLGESİNDE YAŞAYAN YAKLAŞIK 15 BİN TÜRK VATANDAŞINA BU İLE GİDEREK HİZMETLERİNİ SUNUYOR.

NAZİF ERİŞİK

DAMMAM (CİHAN) - Suudi Arabistan'ın Türkiye Büyükelçiliği, başkent Riyad'a 450 kilometre uzaklıkta bulunan Dammam ilinde yaşayan yaklaşık 15 bin Türk vatandaşına bu ile giderek hizmetlerini sunuyor. Son olarak geçtiğimiz Çarşamba günü Dammam'a çıkartma yapan T.C Riyad Büyükelçiliği Konsolosluk şubesi burada 3 gün kalarak vatandaşlara hizmet sundu. Bir otelin lobisinde sunulan hizmetler arasında pasaport uzatma, askerlik erteleme, emeklilik, noterlik ve nüfus işlemleri yer alıyor.

Cihan Haber Ajansına açıklama yapan T.C Riyad Büyükelçiliği Konsolosu Kaan Başkurt 4 ayda bir yapılan bu hizmetin yıllardan beri devam ettiğini belirtti. Başkurt, "Burada yaşayan vatandaşlarımız Riyad uzak olduğu için gelemiyor, mesai günlerinde de izin almakta zorlandığı için, biz de onlara hizmet verebilmekamacıyla onların ayaklarına geliyoruz." dedi. Vatandaşların memnuniyeti ve yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını söyleyen Başkurt, "Vatandaşlarımız memnuniyetlerini ifade etmek için bizi evlerine ve işyerlerine davet ediyor. Biz de bu sayede onları daha yakından tanıma imkânı buluyoruz." diye konuştu.

Vatandaşların en fazla okul ve konsolosluk şubesi açılması istekleriyle karşılaştıklarını belirten Başkurt, "Biz de vatandaşlarımızı memnun edebilmek için elimizden geleni yapıyoruz" şeklinde sözlerine devam etti. Başkurt, "Dammam'da faaliyet gösteren Türk firma yetkilileriyle görüştük. Ayrıca Dammam Cezaevi'nde tutuklu bulunan vatandaşları ziyaret edip onların istek ve ihtiyaçlarını dinleme fırsatını da bulduk." ifadesini kullandı.

Emeklilik işlemlerini yapmak için gelen ve 10 yıldan beri Dammam'da yaşayan Gazi Demir isimli Türk "Konsolosluk işlemlerinin burada yapılması bizi çok memnun ediyor ve masraflarımızı azaltıyor. Ancak konsolosluğun işverenlerle aramızda çıkan sorunların çözümü için yardımcı olmalarını istiyoruz." diye konuşuyor.

Yaklaşık 5 yıldan beri Dammam'da kuaför olarak çalışan Sedat Yavaş (22), "Ben pasaport uzatma ve askerlik erteleme işlemleri için geldim. Konsolosluğun yakın ilgisi ve birebir sorunlarımızla ilgilenmesi bizi çok memnun ediyor onlara teşekkür ederim." diye konuşuyor.

29 yıldır Dammam'da Yüksek Kimya Mühendisi olarak çalışan Mehmet Hayri Batur ise, konsolosluk hizmetleri için eskiden yılda iki kez gelindiğini fakat bu gelişlerin yılda 4'e çıkarılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. E-konsolosluk hizmetinin faaliyete girecek olması işlemlerin daha da hızlanacağına dikkat çeken Batur, "Bu çok güzel bir gelişme, seyyar konsolosluğumuz vardı şimdi de e-konsolosluğumuz olacak." diyor.

Bu haber Cihan Haber Ajansı tarafından tüm basın yayın kuruluşlarına iletilmiştir.

Pazar - Perşembe

09:00 - 17:00

Konsolosluk Şubemiz Pazar-Perşembe günleri 09:00-14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
1.1.2020 Yeni yıl tatili
24.5.2020 26.5.2020 Ramazan Bayramı
31.7.2020 3.8.2020 Kurban Bayramı
23.9.2020 Suudi Arabistan Milli Günü
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı