Büyükelçi Naci Koru'nun Yeni Yıl Mesajı

Riyad Büyükelçiliği 31.12.2008

Öncelikle yeni yılınızı en içten dileklerimle kutlarım.

2009’a girerken Suudi Arabistan’da sizlerle birlikte geçirdiğimiz 2008 yılının kısa bir değerlendirmesini yapmak, ayrıca bu vesileyle, Büyükelçiliğimiz ve Cidde Başkonsolosluğumuz olarak gerçekleştirdiğimiz bazı çalışmalar hakkında bilgi sunmak istiyorum.

Bildiğiniz üzere, bu yılın ilk aylarında Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi yenilenmiş ve vatandaşlarımıza daha etkin hizmet sunabileceğimiz bir alt yapı hizmete sunulmuştur. Artık Konsolosluk Şubemize gelen vatandaşlarımız aldıkları sıra numarasını beklerken, bekleme salonumuzda internet bağlantısı da dahil olmak üzere çeşitli imkanlardan yararlanabilmektedir.

Cidde Başkonsolosluğumuzun hizmet binasının yenilenmesi çalışmalarına da 2009 yılı içinde başlanacaktır. Amacımız Cidde’de de, ülkemizin itibarına yakışır, vatandaşlarımızın kendilerini evlerinde hissedebilecekleri ortamı oluşturmaktır.

Geçtiğimiz yıl Büyükelçiliğimiz ve Cidde Başkonsolosluğumuzun web siteleri yenilenmiştir. Zengin bir içerikle kolay yüklenebilir olmasına çalıştığımız web sayfalarımıza www.riyad.be.mfa.gov.tr ve www.cidde.bk.mfa.gov.tr adreslerinden ulaşılması mümkündür. Web sitelerimizle ilgili her türlü görüş ve önerilerinizi ana sayfamızda yer alan yorumlarınız başlığına kaydedebilirsiniz.

Geçtiğimiz yıl Suudi Arabistan ile ilişkilerimizde oldukça hareketli günler yaşadık. Türkiye’den Suudi Arabistan’a ve Suudi Arabistan’dan ülkemize üst düzeyde çok sayıda ziyaret gerçekleştirildi. İkili ilişkilerimizin 2009 yılı başlarında Sayın Cumhurbaşkanımızın Suudi Arabistan’a gerçekleştireceği ziyaretle yeni bir ivme kazanacağını bekliyoruz.

Suudi Arabistan ile ilişkilerimizin hukuki altyapısını kurabilmek amacıyla çeşitli konulardaki ikili anlaşmalar üzerinde de müzakereler sürdürülmektedir. Geçtiğimiz yıl ekonomik alandaki üç anlaşmanın onay işlemleri tamamlanmıştır. Önümüzdeki yılda da yeni ekonomik anlaşmaların yanısıra, Suudi Arabistan’da yaşayan vatandaşlarımızın günlük hayatına etki edecek anlaşmaların sonuçlandırılmasını ümit etmekteyiz.

Bu yıl içinde Suudi Arabistan’da bir Türk Ticaret Merkezi kurulabilmesi amacıyla bir çalışma başlattık. 2009 yılı ilk aylarında Riyad ve Cidde’de Ticaret Merkezlerinin hizmete geçmesi ile Suudi Arabistan ile mevcut ticaret hacmimizi daha da arttırmayı amaçlıyoruz.

Suudi Arabistan’daki Türk okullarının sayısı bu eğitim ve öğretim yılında sekize çıkarılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen öğretmenlerimiz ve idarecilerimizle birlikte, okullarımızdaki eğitimin kalitesinin arttırılması ve hizmet verilen koşulların iyileştirilmesi için planlama çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Suudi Arabistan’da çalışan vatandaşlarımızın çalışma hayatına ilişkin sorunlarıyla daha yakından ilgilenebilmek için Büyükelçiliğimiz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliği kadromuzun bir kişi daha arttırılması sağlanmıştır. Yerel şartlardan kaynaklanan sorunların asgariye indirilebilmesi için gereken gayret gösterilmektedir.

Kültür ve Tanıtma Müşavirliğimiz de 2008 yılı içinde faaliyete geçmiştir. Böylece Suudi Arabistan’da yaşayan her kesimden insana ülkemizi tanıtmak için daha etkin bir çalışma yapılabileceğini umuyoruz. Suudi Arabistan’da düzenlenen en büyük kültürel faaliyet olan Jenadriye Festivaline 2008 yılında ülkemiz onur konuğu olarak davet edilmiştir. Bu alandaki çalışmalarımız vatandaşlarımızın da katkılarıyla artarak sürdürülecektir.

Özetlediğimiz bu çalışmalar dışında Suudi Arabistan’da ülkemizin görünürlüğünün arttırılması için yapılmakta olan çalışmaların olumlu sonuçlarını önümüzdeki yıl içinde de almayı hedefliyoruz.

Büyükelçiliğimiz ve Cidde Başkonsolosluğumuz olarak bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz çalışmalara verdiğiniz destek için sizlere teşekkür eder, bu vesileyle size ve ailenize yeni yılda sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.

Naci Koru
Büyükelçi

Pazar - Perşembe

09:00 - 17:00

Konsolosluk Şubemiz Pazar-Perşembe günleri 09:00-14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
1.1.2020 Yeni yıl tatili
24.5.2020 26.5.2020 Ramazan Bayramı
31.7.2020 3.8.2020 Kurban Bayramı
23.9.2020 Suudi Arabistan Milli Günü
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı