Büyükelçi Sayın Ahmet Muhtar Gün'ün Veda Mesajı

Riyad Büyükelçiliği 25.07.2013

Suudi Arabistan Krallığı’nda yaşayan Kıymetli Kardeşlerim,

2010 yılı Ocak ayında üstlendiğim TC Riyad Büyükelçiliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği görevlerim birkaç ay içinde sona erecektir.

Suudi Arabistan Krallığı’nda geçirdiğim yaklaşık dört senelik sürede, ülkemizi elimden gelen en büyük gayreti sarfederek, layıkıyla temsil etmeye çalıştım. Benden önce bu şerefli görevleri üstlenen ağabeylerimin Suudi Arabistan ile ilişkilerimizin geliştirilmesi için attıkları temellerin üstüne, ben de birkaç taş koymaya çalıştım. Gayretlerimin ne ölçüde yararlı sonuçlar verdiğini değerlendirmek tabiatıyla bana düşmez, ancak en iyi niyetlerle hareket ettiğim ve en büyük gayreti sarfetmeye çalıştığım konusunda sizleri temin etmek isterim. Bayrağı benden alacak meslektaşımın benden çok daha iyisini yapacağından kuşku duymuyorum. Aziz Ülkemi Büyükelçi olarak burada temsil etmiş olmanın gururunu ömür boyu duyacağım.

Kıymetli Kardeşlerim,

Türkiye Cumhuriyeti ve Suudi Arabistan Krallığı arasındaki ilişkiler, ortak bir inanç, ortak stratejik çıkarlar ve ortak sorumluluklar zemininde gelişmektedir ve gelişmeye devam edecektir. Siz Suudi Arabistan’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, diğer bir deyişle Suudi Arabistan’daki ailemizin mensupları, bu ilişkilerin temel bir unsurusunuz, çok önemli bir köprüsünüz. Görev sürem boyunca temas içinde olduğum Suudlu yetkililer bana, sizlerin Suudi toplumu ile en iyi bütünleşen, Suudi Arabistan’a büyük katkılar sağlayan ve suç oranı en düşük yabancı topluluğu oluşturduğunuzu defalarca söylediler; her seferinde göğsüm kabardı. Bunun için sizlere içtenlikle teşekkür ederim. Bundan sonra da aynı ailenin fertleri olarak birlik, beraberlik ve dayanışma içinde, Suudi Arabistan Krallığı’nın kurallarına saygılı şekilde yaşamanız ve mutlu günler geçirmeniz en samimi temennimdir. Suudi Arabistan makamlarına da, sizlere ve her yıl Hac ve Umre için gelen çok sayıda vatandaşımıza gösterdikleri konukseverlik için her vesile ile teşekkür ettim, bu vesileyle tekrar teşekkür ediyorum.

Riyad Büyükelçiliğimiz, Cidde Başkonsolosluğumuz ve Suudi Arabistan’da mevcut sekiz okulumuz, kendi görevlerinin yanında, buradaki büyük ailemizi biraraya getiren, iletişimimizi, dayanışmamızı güçlendiren birer çatı vazifesi de görmektedirler. Verilen eğitimin daha da iyileştirilmesi, özellikle yabancı dil öğrenimine ağırlık verilmesi ve Devletimizin mali katkısının arttırılmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmaların mümkün olan en kısa sürede sonuçlandırılacağını ümit ediyorum. Bizim için büyük bir imkan, bir nimet olan okullarımıza, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize sahip çıkmaya devam etmenizi özellikle istirham ediyorum.

Kıymetli Kardeşlerim,

Sizlere Suudi Arabistan’da veda ediyorum ama aklım ve gönlüm hep sizlerle olacaktır. Bana ve tüm mesai arkadaşlarıma gösterdiğiniz yakın ilgi ve dostluk için teşekkür ediyorum. Bu vesileyle, teker teker hepinize içten saygı ve sevgilerimi sunuyorum; mutlu, sağlıklı ve refah içinde bir gelecek temenni ediyorum. Bir olun, birlik olun. Her şey gönlünüzce olsun, hoşçakalın.

Ahmet Muhtar GÜN

Pazar - Perşembe

09:00 - 17:00

Konsolosluk Şubemiz Pazar-Perşembe günleri 09:00-14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
1.1.2020 Yeni yıl tatili
24.5.2020 26.5.2020 Ramazan Bayramı
31.7.2020 3.8.2020 Kurban Bayramı
23.9.2020 Suudi Arabistan Milli Günü
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı