Cumhuriyet Bayramı mesajı

Akif Menevşe 29.10.2017
Cumhuriyet Bayramımızı coşkuyla kutluyoruz. Bu bayramda, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ülkemiz için canlarını feda eden başta İstiklal Savaşı ve 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz.

Türk milletinin ortak iradesi ve kaderi Cumhuriyetimiz ile sonsuza kadar bütünleşmiştir.


Cumhuriyet; milletimiz için eşitlik, özgürlük ve sosyal adalet aracıdır. Cumhuriyet, insanlık onurunu merkez alır.


Cumhuriyet, devletin yaşayabilmesi için insanı yaşatmanın gerekliliği prensibine dayalıdır.Türkiye Cumhuriyeti, demokratik bir sistemle taçlandırılmıştır. Türk milleti, Cumhuriyetimizi kuranlara ve demokrasimizi yüceltenlere daima minnet ve şükran duyacaktır.


Cumhuriyet; cehalete, geri kalmışlığa, yoksulluğa, fakirliğe, çaresizliğe karşı verilen mücadelenin adıdır.


Türkiye Cumhuriyeti, Türk milletinin şanlı geçmişi ile aydınlık yarınları arasındaki en önemli köprüdür. Türk milleti Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatmaya ve sahip çıkmaya kararlıdır. Bunun en son örneğini de milletimiz, 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında, elindeki bayrak ve kalbindeki imanla Cumhuriyetine, Devletine, geleceğine ve bağımsızlığına yeniden sahip çıkmasıyla ortaya koymuştur. Türkiye Cumhuriyeti, milletinden aldığı güçle, FETÖ, PKK, PYD, YPG, DHKP-C, DEAŞ ve benzeri her türlü terör örgütleriyle mücadelesini sonuna kadar sürdürmeye kararlıdır.


Başkonsolosluğumuz, Tebük’ten Jazan’a kadar uzanan geniş bir coğrafyaya yayılmış görev bölgemizdeki tüm vatandaşlarımıza Cumhuriyetimizin uzanan elidir, her zaman açık kapısıdır.


Türkiye Cumhuriyeti, dünyanın en büyük 16. ekonomisine sahiptir. 2023 yılında dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi içerisinde yer almak temel hedefimizdir. Geçen yıl yaşanan 15 Temmuz hain darbe teşebbüsü ve uluslararası ekonomik krizlere rağmen Türkiye’nin ekonomisi daima büyümektedir. 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından Suud makamlarının ülkemize olan desteklerini hiçbir zaman unutmayacağız.


Türkiye ve Suudi Arabistan birçok konuda ortak yaklaşımlara sahiptir. Türkiye ve Suudi Arabistan istikrarlı, siyasi ve ekonomik güce sahip iki ülkedir. Suudi Arabistan’la olan dostluk ve kardeşliğimiz, Orta Doğu’nun barışı, geleceği, güvenliği ve İslam Dünyası için önemli bir teminattır.


Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin gelişmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. İki ülke arasında son yıllarda çok sayıda karşılıklı üst düzey ziyaretler gerçekleştirilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, son olarak bu yıl Temmuz ayında Suudi Arabistan’ı ziyaret etmiştir. Hadimül Haremeyni Şerifeyn Kral Salman Bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed Bin Selman ve çok sayıda Suudi Bakan son dönemde ülkemize ziyaret gerçekleştirmiştir.


Türkiye, Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkelerinin vatandaşlarına Türkiye'de mülk edinme hakkı sağlamıştır. Türkiye’de mülkiyet edinen Suudlular, iki halk arasındaki kardeşlik köprüsüdür.


Hac ve Umre ziyaretleri Türk-Suudi ilişkilerine ayrı bir boyut katmaktadır. Suudi Arabistan senelik Hac ve Umre için yaklaşık 600.000 Türk vatandaşına ev sahipliği yapmaktadır. Bu konuda, Hadimül Haremeyn Şerifeyn Kral Salman Bin Abdulaziz’e, Veliaht Prens Muhammed Bin Selman ve Suud Hükümetine, Hac Bakanlığına, Diyanet İşleri Başkanlığımıza ve bu organizasyonda görev alan herkese başarılı geçen hac dönemi için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.


Bu vesile ile, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha minnet, şükran ve rahmetle anıyor, tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını yürekten kutluyorum.


Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun.

Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti

Atatürk

Mete Zaimoğlu Consul General
Sunday - Thursday

09:00 - 17:00

You can apply for consular affairs every day except Friday-Saturday between 9.00 am and 17.00 am in person.
1/1/2021 New Year
5/12/2021 5/14/2021 Religious Holiday (Ramadan)
7/20/2021 7/23/2021 Religious Holiday (Sacrifice/Al-Adha)
9/23/2021 National Day of Saudi Arabia
10/29/2021 National Day