Türk-Pakistan Dayanışma Gecesi

Salih Mutlu ŞEN 23.09.2010
Sevgili Vatandaşlarım,
Sayın meslektaşım, Pakistan Başkonsolosu,
Sayın Pakistan Uluslararası Okulu Müdürü,
Sayın Cidde Türk Okulu Müdürü, yönetici ve öğretmenleri,

Bugün çok büyük bir felaket yaşamakta olan Pakistan’da milyonlarca kardeşimiz evsiz, barınaksız, salgın hastalık ve açlıkla yüz yüze. Toplam 25 milyon insan selden mağdur oldu. Bunun 7 milyonu çocuk. Evler, ekinler, hayvanlar, harap ve telef, elektrik, su, kanalizasyon, köprü ve yollar tahrip oldu.

Biz Türklerin Pakistan’a tarihî vefa borcu, Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuş ve varoluş yılları olan Kurtuluş Savaşımız ve Cumhuriyetimizin kuruluşunda Pakistanlıların ortaya koyduğu karşılıksız emek, gözyaşı, ve maddi özverisinden kaynaklanmaktadır.

Pakistanlılara elbette öncelikle insanlık ve Müslüman kardeşliğimiz gerektirdiği için, ancak bu tarihî borcumuzu da hatırda tutarak vefa adına cömertçe yardım etmeliyiz, ederiz.

Nitekim, bu tarihi vefa duygusundan ve ebedi Türk-Pakistan kardeşliğinden ilham alan Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk halkı dost ve kardeş Pakistan halkına, ülkeyi vuran sel felaketi akabinde de dünya çapındaki yardımlarda ilk ve en ön sıralarda yerini almıştır.

Sayın Başbakanımızın talimatları çerçevesinde, ilk aşamada Hükümetimizce Pakistan afetzedelerinin acil ihtiyaçlarını karşılamak üzere 10 milyon nakit para yardımında bulunulmuştur.

Ayrıca, Başbakanlık, Diyanet İşleri Başkanlığı ve muhtelif devlet kuruluşları ile özel sektörün açtığı yardım kampanyaları sonucunda 40 milyon ABD Doları yardım toplanmıştır.

Sel bölgesine gıda, çadır, battaniye, mutfak seti, ilaç ve Mevlana evleri gibi muhtelif malzemelerden oluşan toplam 2202 ton insani yardım malzemesi bölgeye ulaştırılmıştır. Sözkonusu malzemelerin değeri ulaşım masrafları dahil 13.610.000 ABD Dolarına ulaşmıştır. Bu malzeme 10 kargo uçağı, 62 TIR ve 20’şer vagondan oluşan 2 trenle bölgeye intikal ettirilmiştir. Önümüzdeki günlerde 3 ilave tren ile yardım malzemesinin sevkiyatına devam edilecektir.

Afet bölgesinde ortaya çıkan salgın hastalıklarla mücadelede kullanılmak üzere ülkemizce gönderilen ilaçları bölgeye taşıyan Genelkurmay Başkanlığımızca tahsis edilen C-130 tipi askeri kargo uçağı bölgede kalarak, insani yardımların Pakistan içindeki nakil ve dağıtımını sağlamak üzere görevlendirilmiştir.

Biri Sindh Eyaletindeki Khairpur’da, diğeri ise Sindh Eyaleti sınırına yakın Belucistan Eyaletindeki Dera Murad Jamali’de olmak üzere 2 Sahra Hastanesi kurulmuştur. Her bir hastanede, 20’şer kişilik toplam 40 sağlık personeli görevlendirilmiştir.

Türk Kızılayı’nın önümüzdeki günlerde Muzaffargarh’da 10.000 kişiyi barındıracak Mevlana evleri kurmak üzere çalışmaları devam etmektedir. Sözkonusu bölgede hizmet verecek üçüncü bir sahra hastanesinin önümüzdeki günlerde bölgeye sevki planlanmaktadır.

Türk Kızılayı, afetin başlangıcından beri bölgeye gönderdiği elemanlarla yardım faaliyetlerine katılmaktadır. Ayrıca, çok sayıda Türk STK’sı da afetzedelere yardım elini uzatmaktadır.

Felaketin devasa boyutları karşısından kardeş ve dost Pakistan halkına yardımlarımızın her vesile ile ve dünyanın her yerinde iki ülke kardeşlik ve dayanışmasına yakışır bir şekilde devam ettirilmesi gereğinden hareketle bu defa, Sayın Bakanımız ile Muhterem Refikası Sayın Hanımefendinin himayelerinde ve Dışişleri Mensupları Eşleri Dayanışma Derneğinin öncülüğünde tüm dış temsilciliklerimizce başlatılan geniş kapsamlı yardım kampanyasının bir parçası olarak bu etkinliği düzenliyoruz. Kampanyanın amacı dost ve kardeş Pakistan’da meydana gelen sel felaketinin yol açtığı tahribatın ve acıların hafifletilmesine yardımcı olmak üzere bir sağlık ocağı yaptırılma

Pazar - Perşembe

09:00 - 17:00

KONSOLOSLUK ŞUBEMİZ PAZAR-PERŞEMBE GÜNLERİ 08:30-14:00 SAATLERİ ARASINDA HİZMET VERMEKTEDİR.
1.1.2018 Yeni yıl tatili
23.4.2018 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
14.6.2018 17.6.2018 Ramazan Bayramı
20.8.2018 24.8.2018 Kurban Bayramı
23.9.2018 Suudi Arabistan Milli Günü
29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı